"Mikor nyári időben délben vagy este megered a szapora zápor, s künn a vendéglői asztaloknál megázik a sok kifli, zsemlye ( a lótó-futó pincérek nem győzik mind behurcolni), akkor másnap majdnem az egész városban az étlapokon megjelenik egy régi ismerősünk, a kifli-schmarn, aki ha egy kicsit inkognitó akar lenni, a császár-morzsolya nevet is szokta használni.Ez a gondolat volt az, ami kissé elgondolkoztatott a saját gyakorlatomat illetően, és aminek hatására elkezdtem írni ezt a bejegyzést.
Az aktuális étlap mindig hű fotográfiája az előző napi időjárásnak. Ha almásrétes vicsorgatja rád a fogát júliusban, akkor tudd meg, hogy a környéken tegnap vihar volt, és az éretlen almákat lerázta a gallyakról.
De nem... nem akarok leleplezéseket tenni (az én megfigyeléseim rémületesek), csupán egy kedvencünket álcázom le egy kissé. Ez a püréleves. [...]
Első föllépésénél mint marhahús egészen őszintén viseli magát. Marhahús céklával. Hiszen elég szép, tisztességes titulus ez! Sőt oda lehet még tenni, hogy körítve, ha nagyon bántja a rangvágy.
De ha el nem fogyott, másnap már mint gőzön sült rostélyos figurál az étlapon. Ha így sem akad szerencséje, harmadnap fölvagdalva, savanyú szószban vadász-szeletnek áll ki a piacra.
Végre, negyednapra, annyi viszontagság után célját éri a ravasz stréber, mint püréleves."
Mikszáth Kálmán, A Hét receptpályázatára írt levele, 1901. július 28.
Most, hogy egy ideje a hétköznapok ebédjeiről én gondoskodom, nem kapok kiegészítést hozzá, egyre gyakrabban felmerül bennem, hogyan is lehetne ezt valahogy egyszerűsíteni, azaz egyszer főzni, de többször enni, mégsem ugyanazt...
Bár a múltkor egy kicsit sikerült:
megpirítottam a darált húst, amiből
tejfölös - piros paprikás szósz készült, ezt ettük tésztával (1) és palacsintába töltve is (2), valamint
az alapja volt rakott káposztának is (3).
A rakott káposztához főzött rizs (4) pedig fasírt köretje is volt.
Láttam már az ötletet, hogy 1 nap főzés = 20 vacsora, de nekem abból elég sok egyformának és olyannak tűnt, ahol a friss elkészítés nem hosszabb, mint a tuningolás. Így ezen még gondolkozom. A heti menü, a menütervezés meg nem nagyon megy, ahhoz túl spontának vagyunk.
Valami azért már segített rendszerezni:
- kamra- és fagyasztóleltár
azaz egy A/4-es kettéosztott papír a falra ragasztva, rajta a kamrában és a mélyhűtőben található alapanyagok listájával - ötletelés a vonaton, a megkívánt, rég ettük ételek felírása egy papírra, ezt kitenni a konyhában, hogy ne kelljen gondolkodni, ha elkezdenék főzni
- a hiányzó alapanyagokat a konyhában jól látható helyre kifüggeszteni, hogy ne a boltban kelljen gondolkodni
- vásárlás előtt a beszerzendő alapanyag mellett felírni azt is, hogy mi(ke)t tudok főzni belőle
- ha valamiből megmarad, és tudom, hogy nem esszük/főzöm meg, rögtön megy a fagyasztóba és a fagyasztóleltárba
- ha darált húst, májat veszek, akkor nagyobb adagot pirítok meg, aztán dobozolom és megy a fagyasztóba
- ha kevés zöldség, hús, sonkakocka stb. marad ki, akkor rögtön mennek egy műanyag dobozba, hogy egyszer quiche feltét legyen belőlük (ha elegendő mennyiség összegyűlt a dobozban)
- sárgarépát egyszerre többet pucolok, aztán kockázom, lefagyasztom, hogy rizs főzésénél csak borítani kelljen (és ne megint csak sima rizs legyen)
- húslevest húsos alapanyagból főzök, aztán a főtt húst serpenyőben kis fűszerrel megpirítom, hozzá zöldség/rizs és megvan a hétvégi ebéd csomagolható verziója is
- ha valami készet fagyasztok, akkor igyekszem adagonként fagyasztani, hogy elég legyen csak reggel kivenni a hűtőből
- ha már nekiállok, és nem vagyok nagyon fáradt, akkor igyekszem egyszerre többet is főzni, hogy miközben megy a sütő, főjön is valami
- száraztészta - tésztaszószhoz, rakott tésztákhoz
- paradicsomszósz
- tejföl - rakott zöldségek/tészták, quiche öntetéhez
- tojás
- virsli, kolbász - rakott tésztákba, zöldségekbe, tésztaszószba
- krumpli - köretnek, rakott krumplinak, hagymával összesütni
- rizs, gersli - köretnek, rakott dolgokba
- tartós tej - öntetekhez, főzelékhez + a hétvégi zabkásához
- fagyasztott zöldségkeverék - köretnek
- fagyasztott leveles tésza - quiche-hez
- fagyasztott spenótból elég sok mindent lehet: spenótos lasagne (rétegezni a szószt lebbencstésztalapokkal, majd megsütni); spenótos nokedli (a nokedli tésztájába keverni a spenótot, majd a megfőtt nokedlit tejföllel megenni); spenótfőzelék; sült spenótos tészta (maradék spenótfőzeléket kifőtt tésztára önteni, összekeverni baconkockákkal, majd összesütni, a végén megszórni sajttal)