2014. november 21., péntek

Karácsonyi világítótorony

Lassan közeledik a karácsony, lehet gondolkozni az adventi naptárba kerülő apró ajándékokon, a lakás dekorációján, vagy a karácsonyi vásárokon forró teát kortyolgatni, a Vörösmarty téren alkotni.


Ez a dísz még tavaly készült, a Bazilika előtti vásárban. Igazi koprodukció volt: Férj megrajzolta a mintát, rajta az elmaradhatatlan világítótoronnyal, és mellette a csónakázó Bagollyal és Cicával. A fa lapot már én festettem akrilfestékkel le- és ki, végül kockás szalagot fűztünk bele.
Bár karácsonyfadísz, nekünk egész évben az egyik szekrény fiókgombjáról lógott, és nem reklamált.

2014. november 19., szerda

Lavina - avagy a heti menünk

A heti étkezésünk egymásból következő fogásokból áll. Az egyik ételből úgy jött a másik, majd a másikból a harmadik, és így tovább, mint a lavina. Főztem valamit, ami kicsit sok lett, a maradékhoz főztem kiegészítést, amiből megint maradt, így kiegészítés kellett hozzá, majd így tovább, avagy volt egy köret, lett feltét, elfogyott a köret, készült újabb köret, ehhez újabb feltét kellett....

  1. héjában sült burgonya fűszeres tejföllel
  2. sült hal, maradék héjában sült burgonyával
  3. sült hal gerslivel és fűszeres tejföllel
  4. fűszeres tejföllel habart csirkepörkölt, gerslivel
  5. fűszeres tejföllel habart csirkepörkölt, rizzsel
  6. rizs, zöldségfasírttal

2014. november 10., hétfő

Pillanatragasztó

avagy horgoljunk könyvbemutatón.
Tóth Krisztina Pillanatragasztó című kötetének PIM-ben tartott bemutatóján horgoltam ezt a két virágot.


A kék és sárga 3D japán virág, a másik a tanulóvirág, amiből a zsepitartóra is került. A virágokat másnap el is ajándékoztam, de félkész interaktív ajándék lett, azaz a megajándékozott dönthette el, hogy mi is legyen belőle:
  • bross, azaz kitűző
  • hajdísz
  • táskadísz
  • egyéb
A kitűző lett a nyertes. Annyi kiegészítéssel, hogy a kék virágnak ne csak 2 levele legyen, hanem körben végig, egyforma méretű és egyforma színű levelekkel. De így visszakaptam, le tudtam fotózni, és fel tudom tenni a blogra.

Valamint leírhatom az sk horgolt levél készítését - ahogy egyszer rögtönöztem, és azóta is bevált.

Horgolt levél
  1. sor: 10 lsz
  2. sor: 1 lsz sormagasítás
    1 ráhajtás nélküli pálca
    1 félpálca
    1 erp
    4 krp
    1 erp
    1 félpálca
    4 lsz
  3. sor: 1 lsz sormagasítás
    3 ráhajtás nélküli pálca
    1 félpálca
    1 erp
    4 krp
    2 erp
    1 félpálca
    1 ráhajtás nélküli pálca
    1 lsz
A levelet kacskaringósan, az egyszer jobbról balra, majd balról jobbra, végül újra jobbról balra horgoljuk. Mivel mindkét sor az első láncszemsorra kerül, szimmetrikus lesz a levél, és kissé olyan mintha erezete lenne.

Rövidítések:
lsz = láncszem
erp = 1 ráhajtásos pálca
krp = 2 ráhajtásos pálca

2014. november 6., csütörtök

Őszi füzér

Még tavaly láttam nagyon szép őszi dekorációt a KIK-ben, de akkor Férj azt mondta, hogy ilyet, meg még szebbet tudok én is alkotni. Akkor végül elmaradt, azóta lett volna rá egy évem, de csak most, a hűvösebb idővel kezdett el újra foglalkoztatni a dolog.
A fejemben nagyjából megszületett egy vágykép, hogy mit is szeretnék. Legyen színes, vidám, leveles és füzér.
Ehhez elővettem a 20 Ft-os filccsíkjaimból az őszi színűeket: sötét- és világosszöld, barna, bordó, narancssárga, citromsárga. Szerencsére nem egyszerre szereztem be ezeket a csíkokat, így finom, árnyalatnyi különbségek vannak az egyes színek között: többféle sötétzöld, többféle narancssárga stb.
Előszedtem a '90-es években divatos fagolyós hajgumimat, és az erről leszedegetett fagolyókat.
A szaténszalagokból kiválogattam zöldet, barnát és narancssárgát.
Előkészítettem a varrókészletem és sok gombostűt, valamint tömőanyagot.
Alapanyagok, eszközök

Két réteg filcanyagot gombostűvel fogtam össze, majd a filc anyagból leveleket vágtam ki: hosszúkás, három ágú, juhar, tölgy...
Előkészített, kivágott levelek
Pelenkaöltéssel kb. 3/4-ig összevarrtam az egyes elemeket, majd az IKEA párnából származó tömőanyaggal kitömtem, és befejeztem a két réteg összevarrását.
Kitömött, összevarrt levelek

Ekkor jött a legnehezebb része: a füzér összeállítása. Próbálkoztam, mértem, vágtam, kötöztem, végül lett belőle
  • egy hosszú, a karnisra lógatott füzér,

  • valamint 4 rövidebb dísz, amiket az étkezőasztal székeinek háttámlájára rögzítettem.

A füzért nagyon lelkesen kezdtem el készíteni, még szeptember elején. Egy este kiszabtam a leveleket, majd még aznap össze is varrtam 1 levelet. Aztán varrtam tovább, közben fotóztam a blogra. A képek elszálltak. Újra fotóztam, újra elvesztek a képek. Közben bár varrtam, de hagytam csak kivágott leveleket is a fotóhoz. Beszereztük az új memóriakártyát, lefotózhattam végre a folyamat elejét, folytathattam a varrást. Igen ám, de elmentünk nyaralni Székesfehérvárra, ahol kb. 2 óra alatt kész lettem 2 füzérrel - olyanokkal, amilyeneket ebből terveztem. Így bár a végére már alig volt elkészítenivaló ezen a füzéren, a lelkesedés is elfogyott, nagyon nehezen fejeztem be. De itt van, és a kicsi, rövid, széken logóknak nagyon, a másiknak csak simán örülök. Mert azért mégsem ugyanolyan mint a székesfehérvári!

Új beszerzés: semmi
Eredmény: vidámság a lakásban, őszi dekoráció, kicsit kevesebb filccsík. Egy végre befejezett projekt.

2014. november 5., szerda

1 főzés, 2 fogás, 3 ebéd

Újabb bejegyzés, amit csak azért írok, hogy ne felejtsem el.
Volt a hűtőben leveszöldség, egy kis maradék mustár az üveg alján, így ebből főztem valamit - Gyereketetős Virág hamis vadasa alapján. Így először fordult elő, hogy a tűzhelyem mind a 4 égőjét, és mind a 4 fazekam egyszerre használtam.
  1. A csontos húst odaraktam főni. Jól bezöldségeztem: fehér- és sok sárgarépa, zeller, karalábé, petrezselyem- és zellerzöld, majd került bele só és bors is. (3 literes fazék)
  2. Kb. fél kg csirkemellszélt odaraktam pirulni. Mikor már levet eresztett, beleraktam az apróra vágott 1 fej vöröshagymát, majd kevés sót. A mustáros üveget kiöblítettem vízzel és a húsra öntöttem. (1 literes fazék)
  3. Főztem cérnametéltet a leveshez. (másik 1 literes fazék)
  4. Főztem csavartcső tésztát a szószós húsnak. (5 literes fazék)
  5. A kész levesből kiszedtem a zöldségeket, zöld leveleket, valamint egy kevés levet. Botmixerrel pürésítettem. (újra az egyik 1 literes fazék, a tésztafőzős)
  6. A pürét a húsra öntöttem, összekevertem, tettem bele kevés borókabogyót, és még főztem egy kicsit.
Finom lett, csak az összes fazekamat összekoszoltam vele...