2016. március 23., szerda

30. szülinap

Egy ismerős 30. születésnapjára valami olyat gondoltam készíteni, amiben valahogyan benne van ez a kerek évforduló, a kerek szám. Mivel szereti a lilát, valami lilásat találtam ki, de szigorúan az otthoni alapanyagokból - a maradékhasznosítás jegyében. Így választottam ki a fonalgyűjteményből egy lilásnak tűnő motringot, valamint a maradék mindenféle színű kék fonalakat, és elkezdtem japán köröket horgolni. Pontosabban japán virágokat, amiket félbehagytam a 5. sornál (5 lsz, hozzáhorgolni az előző sor lsz-ébe, a 3 erp-k közötti láncszemekbe), azaz a szirmok pálcái már nem készültek el, csak a láncszemsor. Ezzel egyrészt gyorsabban haladtam, 30 db az mégiscsak 30 db, másrészt több esetben csak ennyire futotta a kék maradékokból. (Még úgy is, hogy a 4. sorban megint nem 4, hanem csak 3 egyráhajtásos pálcát horgoltam.)
Az összeállításnál az volt az alapelv, hogy az egységességet biztosító lila fonalak ne találkozzanak, így minden lila után 2 db kék kör következett, a másik sorban pedig a 2 db kék közé horgoltam be a lila kört, majd szintén 2 kék után a következő lilát.
Bár vékony fonalakból készült, a vastag 3,5-es tűvel* horgoltam, így lazábbak a szemek, puha és jó esése lett a sálnak. A közepére olyan kék színű virág kör került, amiből csak 1 db van az egész sálban, mert könnyebb hordani és felvenni, ha látszik, hol a közepe. Az egyes köröket folyamatosan állítottam össze, azaz horgoltam egymáshoz (2 lsz; beleölteni a szomszéd kör megfelelő fülébe, hozzáhorgolni; újra 2 lsz), de így is min. 60 fonalvég keletkezett. A fotón ezek még látszanak, mivel az eldolgozásuk majdnem ugyanannyi idő volt, mint a körök horgolása.

Mivel mindig és mindenhol a köröket horgoltam, a sál elindított egy lavinát, kaptam megrendelést bögrepulcsira és poháralátétekre is.

* Kicsit furcsák a tűszámozásaim: Van egy hármasom, ami fele olyan vékony mint egy másik, 3,5-es. Mondjuk a 3-as régi, anyukámtól örökölt, egyenes, nyéltelen, minden kiszélesedés nélküli fém, míg a 3,5-es teflonbevonatú, műanyag fogóval rendelkező horgolótű. De a köztük lévő 30 év talán nem indokolná a különbséget.

2016. március 1., kedd

Nepáli lánc

Bár már több mint 5 éve molyolok, 2015-ben voltam először Molyszülinapon és vettem részt a Molykarácsonyi húzás és ajándékozáson. Ez utóbbinak lényege, hogy a karácsonyi húzásokhoz, angyalkázásokhoz hasonlóan mindenki ad és mindenki kap ajándékot. Minden jelentkezőnek kisorsolnak egy másik jelentkezőt, akinek a kívánságlistájáról kiválaszt és megvesz egy könyvet, majd postán elküldi a húzottjának. Ugyanígy ő is kap a kívánságlistájáról egy könyvet csomagban.
A kívánságlistám összeállításával eléggé bajban voltam. Mert igen, szeretem a könyveket, szeretnék is könyveket, ám a legtöbbször megelégszem a könyvtári kölcsönzéssel, ami pedig hiányzik, az kb. nem kapható, és mostanában az alapelv: előbb kölcsönzök, utána vásárolok - ha arra érdemesnek találtatik egy könyv. Végül csak összeszedtem a minimum 10 könyvet, olvasásra váró szépirodalmi műveket, na meg kreatív könyveket: tetxtilfestős, nemezelős, Tilda, összefoglaló a gyöngyfűzésről.
A csomagban ez utóbbi könyv érkezett. A kívánságlistára azért került fel, mert egy bolti átlapozás során megtetszett, hogy nem csak egy mintát és/vagy technikát variál egy teljes könyvön keresztül, hanem van benne gyöngyszövés, egysoros és többszálas gyöngyfűzés, drótos gyöngymunkák, de szerepel benne a most divatos heringcső és Peyote-fűzés is. Mindez érthető ábrákkal és inspiráló színes képekkel. Szóval a sok kis vékony füzetet helyettesítheti.
A sok átlapozás, nézegetés és tervezés után elsőnek a nepáli lánc készült el belőle - színes, fekete, fémes gyöngyökkel.
Itt pedig sajnos kiderült a könyv egyik hibája is: nem adja meg, hogy kb. mekkora fűzőszál szükséges egy-egy mintához. Jól jött volna, hogy 5 cm nepáli mintához X méretű kásagyöngyből kb. 15 cm szál kell, tehát kb. háromszoros hosszúsággal számolj.
Sajnos toldanom kellett a szálat, de egy nagyon dekoratív, ám ugyanakkor egyszerű fűzésű nyakláncot kaptam. Így biztosan készül még ilyen lánc, de a többi mintára is sor kerül még.
Köszönöm a könyvet! És azt hiszem jövőre is karácsonyozok így :-)