2016. május 31., kedd

Blogszünet

A következő időszakban a blog szünetel egy kicsit - legalábbis friss alkotásokat nem fogok mutatni. Ugyanis eltört a csuklóm. Természetesen a jobb, mert jobbkezes vagyok. Így a kreatívságok kimerülnek az eddig hétköznapinak számító cselekvések megoldásában. Alkotni nem tudok. Talán keresztszemezni tudnék, ha lenne állványom, amire a hímzést rögzíthetném, és valaki befűzné a tűbe a szálat. Szóval így maximum a felnőtt kifestő maradna, de az is csak bal kézzel. Nem tudom, hogy bírom majd az alkotás nélküli heteket...

Talán lesz időm behozni a blogon az elmaradásokat, úgyhogy
Retrospektív üzemmód: START.

2016. május 12., csütörtök

Játszótérre avagy parkba / Az adekvát medve barna

A Terézvárosi Gyermekkönyvtár 2016 januárját a medvék hónapjává nyilvánította, és a mindenféle könyvtári medvés programok mellett az olvasók medvéinek szépségversenyt rendezett. Megkértem anyukámat, hozza el a gyerekkori medvémet. Azt nem találta, így varrtam egy medvét. Őt.
Előszedtem a polcomon régóta tárolt szabásmintát, vettem drapp és sötétbarna műszőrmét bébi plüsst, majd két reggel megvarrtam a medvét.
Persze ez nem ment probléma nélkül: éhes volt, és megevett egy tűt, valamint az egyik lábát közvetlen a hónaljába varrtam, így ha nem ül, akkor balettozik.
Ennek ellenére vagy pont ezért, sikere volt. Az egyik ismerősöm kért is egy medvét. Kérését pedig szívesen teljesítem, mert bár csak 80 cm sötétbarna és 40 cm drapp anyagot vettem, alig fogyott belőle, így még legalább 5-6 medvéhez elegendő anyagom maradt.
A második medvénél már tanultam az első hibáiból:
  • rendszeresen megtisztítottam a varrógépet az anyagból hulló szöszöktől
  • ha több réteg anyagot varrtam, kézzel emeltem rá a talpat, és nem erőltettem a gépet
  • külön kitömtem a pofiját és a pocakját
  • az arcát még akkor kihímeztem, amikor még nem voltak rajta a kezek és a lábak
  • külön kitömtem és levarrtam a végtagjait
  • nem akartam egy varrással végigmenni a teljes testén, hanem csak darabonként varrtam be a kezeit és a lábait
Így született a Balettmedve után a Kis-nagyfülű Medve, aki szemeit a homlokán hordja.**

**Jókai: Aki a szívét a homlokán hordja

2016. május 4., szerda

Lila biciklihez

... lila üléshuzat dukál. És mivel az én biciklimről van szó, ezért világítótornyos üléshuzat jöhet csak szóba.
Így kezdtem csak úgy fejből, minta nélkül horgolni egy lila-fehér világítótornyot. Az alap láncszemsorra különböző hosszúságú pálcákat horgoltam, hogy kissé ferde, háromszögszerű alapot kapjak. Aztán erre jöhettek a további átlós csíkozású sorok. Alulról fölfelé haladtam, annyi csavarral, hogy a legelső, fehér sor kezdés után kimaradó szálára lila pálcákat is horgoltam. Az egyes sorokban azonos hosszúságú, egyráhajtásos pálcák követték egymást, míg a lámpaház alatti lila sorban újra egymás mellé kerültek különböző magasságú pálcák.
A lámpaház sárga egyráhajtásos pálcák soraiból, míg a világítótorony teteje újra eltérő magasságú pálcákból készült.

Miután a torony készen lett, és nagyjából világítótorony alakkal rendelkezett, elhelyeztem a térben, azaz horgoltam szárazföldet, tengert és eget is.
A háttér megalkotásánál próbáltam követni a bicikliülés jellegzetes alakját - több, kevesebb sikerrel. Végül lila láncszemeket horgoltam a legutolsó sorok pálcáira, így adva magasságot a huzatnak. A legutolsó lila sorban a legkeskenyebb részen összehorgoltam, a széles felén pedig időnként láncszemekkel helyettesítettem 3-4 pálcát, bújtatót alakítva ki a gumiszalagnak.
Végső lépésként két réteg pólóanyagot férceltem a horgolt világítótornyos biciklihuzathoz, hogy melegebb és tartósabb legyen.
Bevált, kényelmes, könnyen leszedhető és felrakható, csak....
....
... a mintát leggyakrabban gombának nézik vagy hőlégballonnak...

2016. május 1., vasárnap

Bögrepulcsi, avagy megrendelés egy


A 30. szülinapi sál horgolásához ezt a bolyhos fonalat használtam fel, és ez tetszett meg annyira egy ismerősnek, hogy rendelt belőle egy bögrepulcsit. Szerencséje volt, még maradt a motringban lilának, horgolva azonban bordónak kinéző fonalból. És még volt pár napom a Molyon az ajándékba kapott pro tagságomból, így az ott futó Olvass és gyárts! kihíváshoz fel tudtam tölteni a képet. Szóval így összekötöttem a kettőt, és egy kreatív könyvből horgoltam a bögremelegítőt.

A minta a kötet legutolsó mintája alapján készült, Egyszerű horgolt minták 2. minta névre hallgat. Tényleg egyszerű: a kezdő láncszemsor minden 2. láncszemébe 3 pálca, majd minden 4. láncszemébe 1 pálca. A 2. sortól kezdődően pedig az 1 pálcákra 3 pálca, míg a 3 pálcák középső elemére kerül 1 pálca.*
A fordulást és a sor befejezését nem írja le pontosan, csak annyit ír, hogy egyráhajtásos pálcáknál 3 láncszem a sormagasítás, így kissé hullámos lett a széle, de ez pulcsinál, összedolgozásnál úgysem látszik, és ő is körbehorgolja a végén.
A mostani színes, szagos könyvekhez képest egy teljes más világ ez a kötet. Rövid, tömör leírások, ami feltételezi, hogy tudsz kötni és horgolni, és nem ez az első darabod.
Az 1., 2., 5. és 6. sorban egyráhajtásos pálcákkal, a 3., 4. sorban kétráhajtásos pálcákkal horgoltam a mintát, de a bolyhos fonal sajnos annyira adja ki.
*Azt hiszem ez az a mintabonyolultság, amit csak szöveges leírás és a minta közepét ábrázoló fekete-fehér fotó alapján megértek, mivel mintarajz és szöveg alapján tudok leginkább horgolni.