2020. április 7., kedd

Karád

Pont egy hónapja volt, ami nem tűnik messzinek, de most mégis az. Tömeg volt és nyilvános rendezvény - ez a karantén és otthoni munka negyedik hetében már furcsa.

"2020. március 7. szombat - Somogyi Nap a Hagyományok Házában
https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/somogyi-nap 

  A Karádi Hagyományőrző Hímzőkör Egyesület interaktív kézműves foglalkozása és kiállítása, gyerekfoglalkoztató és kiállítás a híres karádi fehérhímzésről
        Helyszín: Borbély Jolán terem"

Az interaktivitás annyit jelentett, hogy lehetett hímezni és a gyerekeknek a hímzésmintákból színezővel készültek. Természetesen hímeztem. Eredetileg szív alakú tűpárna lett volna belőle, de nem varrtam össze a két réteg anyagot sűrű pelenkaöltéssel, és nem vágtam körbe, hanem csak körbeöltöttem. Aztán neszesszert varrtam belőle - kiegészítve Férj régi barna farmernadrágjából vett darabokkal.
De hoztam haza színezőket is, mert a karádi fehérhímzés motívumai gyönyörűek, ezek vannak a képen a neszesszer alatt.
A hímzést nem a rendezvényen, hanem csak itthon fejezetem be -  ez volt az első karantén alatti félkész-felszámoló projekt.


A tüskével a lyukhímzéshez lehet roncsolás nélkül kilyukasztani az anyagot. A helyiek ezt használják olló helyett. Valamilyen növény termése, és eredetileg hántolt is. Nagy kincs, az idősek kissé titkolják, hol szedik, és mindenkinek van sajátja. Tűt és tüskét is csak úgy adnak oda, ha előtte megszúrják a megajándékozottat - hogy ne legyen köztük viszály.  Én is csak ezután kaptam meg :-)
Ők glédisz tüskének hívták, a neten rákeresve inkább glédics lesz az, azaz a tövises lepényfa tüskéje (Gleditsia triacanthos).

"Tojásfestés Balogh Ildikóval (hímestojás festő, Népművészet Ifjú Mestere, népi iparművész) és Galabár Zoltánnal (hímestojás festő) – a somogyi tájegység jellegzetes motívumaival"


Tojást is festettünk, méhviasszal.  Férj is, ő festette a kép jobb oldalán lévő tojásokat. Én eltértem a klasszikus motívumoktól, és a második tojásom már meglepő módon világítótornyos lett :-)
A  méhviaszt egy nagyon elmés szerkezettel oldották meg: egy falapon volt egy teamécses, erre rácsavarozva egy meghajlított kanál, annak mélyedésében olvadt a méhviasz, pont a láng fölött. Az olvadt viaszba hurkapálcába szúrt fémfejű gombostűt mártogattunk, ezzel festettünk. A megdermedt viaszú tojásokat meleg tojásfestékes lében áztattuk kicsit. Itthon a festett tojások egy részét nyersen hasznosítottam, a többit megfőztem. A főzés során leolvadt a viasz, és eltűnt a pirosság és a minta is.


Éhesek sem maradtunk, mert

"14:00-14:45: gasztronómiai bemutató Antal Andreával, aki helyben sütött gánicát és kelt kukoricaprószát készít nekünk kóstoló jelleggel"

A gánica gyakorlatilag dödölle, amit tejföllel és pörccel kínáltak, kelt prószából potyogtatott meggyszemeset és belekevert túrósat kóstoltunk. Mindkettő finom volt.

Így bár kissé korán, de idén sem maradtunk húsvéti rendezvény nélkül.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése