2010. június 30., szerda

Belgium - 1 nap alatt 5 és 1/2 torony

Megint távol voltunk, ezúttal Brüsszelbe vezetett utunk. És ha már arra jártunk, tornyot kerestünk!
Így jutottunk el Oostende-be és Nieuwportba, a belga tengerpart 2 városába, és láttunk 1 napon 5 és 1/2 valódi világítótornyot!

2010. június 28., hétfő

Utazás előtti maradékhasznosítás

Közel egy hétre elmentünk nyaralni, így a hűtőt ki kellett üríteni, azaz a romlandó ételeket elpusztítani. Ebből egy új ételkreálmány született.
Volt otthon:
- főtt rizs
- tojás
- paradicsom.
És nem volt:
- idő.
Így rizses-paradicsomos rántottaféle született. Gyors volt, és finom lett, na meg laktató.

2010. június 21., hétfő

Nyakláncok

Van néhány nyakláncom, amiket még nem fotóztam le a blogra, így eddig még nem kerültek fel. De mivel hordom őket, engem lefotóztak velük, így mégis felkerülhetnek.
Az első: fekete-fehér folyatásos tűzzománc medál a Gyerekszigetről, talán 2008-ból.
Megszerettem az olyan medáltartó zsinórokat, amik nem csak egy madzagon, hanem a több, különböző színű zsinóron lógnak, kiemelik a medál színeit. Ha pedig még szaténszalag is van benne, az külön jó :-)
A második: fagyöngyökből gyerekfoglalkozáson fűzött lánc, talán 2009-ből.
A sok szalag mellett a damilra fűzött láncokat is szeretem: vicces, ahogy láthatatlanul lógnak a nyakban. Ez különösen kedvencem, mindenféle színhez lehet hordani (kék, zöld, narancssárga), és nagyon vidám.

2010. június 19., szombat

Hímzés - régről

Nemrég voltunk otthon, ahol anyunál, a gyerekkori szobámban még rengeteg régi alkotásom ott van.
Ez az árvácskás keresztszemes hímzés egyike ezeknek. A minta eredetére nem emlékszem, talán Ellen Maurer Stroh egyik ingyenmintája, de most nem találom az oldalán.
Fotózva az udvaron a pipacsmező mellett :-)

2010. június 18., péntek

Pipacsok

Egy kis vidámság, nyár, napsütés az esőben. Pipacsmező.
A képek készítésének helye pedig gyerekkorom kertje.
Azt mindig szerettem, amikor fűnyíráskor anyu kikerülte a hatalmas sárga pitypangokat, és azok tovább viríthattak a fűben vidámságot hozva.

2010. június 17., csütörtök

Kosarat adtunk

Idén sajnos kicsit rövid volt számomra a gyereksziget: a 4 hétvégéből, csak 2-re tudtam elmenni. De ott viszont ezt az ovális kosarat fontam. Az alap és a füle nem az én művem, de az oldalát rendes berakással fontam, és nem csak a lábunkon, hanem ferde lapon, rögzítve, olyan igazian lehetett fonni a Czinege Manufaktúrának köszönhetően. A kosárka nem sokáig volt nálunk, mivel szombaton fontam, és vasárnap el is ajándékoztunk. Nászajándék lett belőle: pogácsakínáló kosárkaként 2 doboz teával.

2010. június 16., szerda

Szörpök - 2.

Az akácvirág ital után készül a bodzaszörp.
Idén nem csak egyszer szedtem bodzát, de csak egyszer jutottam el a szörpkészítésig... Mivel többször az esőben, vizes virágokat vittem haza, ezek nem voltak túl tartósak a szatyorban. Úgyhogy 1 adagot kidobtam, mert másnapra tönkrement. A következő adagot kiraktam tálcára, hogy megszárítom, aztán majd lesz a szárítottból szörp, tea. De ez sem lett az igazi, lógatva kellett volna szárítani, a tálcán befülledt. Aztán mikor már teljesen lemondtam róla, mert elnyílt, találtam még egy bokrot, abból lett bodzaszörp: 13 üveg, a 3-tól a 7 dl-ig mindenféle méretben. Még a naponta hordott üveg vizespalackomba is szörp került: karamellás bodzaszörp. A karamellás annyi jelent, hogy természetes színezéket használtam, azaz az előírt cukormennyiségből fél kg-ot karamellizáltam, felöntöttem 1 l vízzel, majd ezt a főzetet összeöntöttem az összefőzött maradék cukorral és vízzel. Ebbe kerültek a bodzavirágok, a tartósítószer és a citromsav. Elvileg citromkarikák is kellettek volna bele, de így is nagyon citromos lett, úgyhogy azt kihagytam. Állt pár napig (vasárnap estétől kedd estig, bár a recept szerint 4-5 nap kellett volna neki, de tegnap volt rá időm), majd üvegekbe töltöttem. Finom lett és kb. 6 liter.

2010. június 15., kedd

Jegyzetfüzet - Férj módra

Az Iparművészeti Múzeumban voltunk nemrég, ahol a környezettudatosságra hívták fel a figyelmet. Ennek keretében, a kiállításhoz kapcsolódva, újrapapírból és képeslapból jegyzetfüzetet lehetett készíteni.
Férj alkotása alább látható:

2010. június 14., hétfő

A Mesélő Lány

Ezt a könyvet kaptam meg Férjtől szombaton:
Lucy Maud Montgomery: A Mesélő Lány.
Ezzel teljes lett az eddig magyarul megjelent Montgomery-művek listája otthon, hiszen ami magyarul megjelent tőle, vagy a nevével, az megvan. Ez a kötet eredetileg 1999-ben jelent meg, akkor nem vettem meg, mert azt gondoltam kinőttem belőle. De azóta újra belenőttem :-), úgyhogy Férjnek köszönhetően ott van a polcon.
Ez a regény és folytatása, Az arany út alapján készült a Váratlan utazás című sorozat. Bár kiadtak LMM neve alatt Váratlan utazás címmel könyveket, azok nem Montgomery művei, hanem a regényesített forgatókönyv. Ez az eredeti, a forgatókönyv alapjául szolgáló mű. A regény főszereplője Sarah Stanley, de helyszíne nem Avonlea, hanem Carlislie, és az elbeszélő egy fiú. Sarah barna hajú, Felicity pedig szőke, és csak Cecily a testvére, Felix az elbeszélő fiú öccse. Hetty néni nem szerepel benne, Olivia pedig csak epizódszereplő.
De mindig érdekes élmény ennek a könyvnek a történeteit, vagy más LMM könyvekét olvasni és összehasonlítani az elkészült epizóddal. Ami általános változtatás, hogy a különböző településeken, különböző emberekkel történt eseményeket Avonlea-vel és a King-családdal hozzák kapcsolatba. Tipikus példa erre a világvégés epizód, aminek alapja megtalálható a regényekben, de nem a világítótoronyban, hanem a családi almáskertben történnek az események.

2010. június 8., kedd

1 csomag szalvéta meg 1 könyv

Örömök a tegnapi nap során, amiért hálás lehetek:
Kaptam az egyik munkatársamtól egy csomag világítótornyos szalvétát! Ennek nagyon örültem: lesz belőle mindenféle dekuzott dolog!
Este pedig megkaptam az Avonlea Krónikák 2. részét Férjtől! Már teljesen letettem róla, hogy az előrendelt könyv megérkezik, mivel a Könyvfesztiválon azt mondták, hogy nem fér bele a kiadó keretébe, mivel most épp vámpíros könyveket adnak ki. De megvették Montgomery teljes életművét, úgyhogy meg fog jelenni. De már a 2009-es könyvhéten is karácsonyra ígérték, akkor nem jelent meg, csak előrendelhető volt november óta. Még esküvői vagy szülinapi könyvutalvány elköltése végett előrendeltük ezt a könyvet, de előbb járt le az utalvány... Aztán a Könyvhéten a kiadónál nem láttam semmi Montgomeryt, erre tegnap megkaptam a könyvet! Éljen! Köszi Férj!
Az egyik történetet évekkel ezelőtt elkezdtem fordítani, úgyhogy előbb fordítást bejezni, azt a történetet csak utána olvasni. De nem ez az egyetlen ismerős történet, mivel Férj is fordított belőle korábban fejezeteteket meglepetés gyanánt :-)

2010. június 7., hétfő

Szigetek

A hétvégén elkezdődött a Gyereksziget - ÉLJEN! Ennek megfelelően a hétvége alkotással telt.
Szombaton a Margitszigeten, a Szigeti Sportvarázs keretében volt kint gyerekfoglalkozással a Made by You, akiknél agyagmedálokat lehetett festeni akrilfestékkel. Festettem egy világítótornyos medált és kitűzőt is, valamint egy nagy medált anyunak (a rózsaszínt) és színes medálokat magamnak vagy ajándékba.
És kaptam egy világítótornyos tetkót is, azaz testfestést!

Vasárnap aztán kimentünk a Gyerekszigetre, ahol sok víz és gyerek volt. Azért készítettem egy tűzzománc medált. Folyatni szerettem volna, de sajnos annyira nem látni az átmenetet, de lett egy színes, vidám medálom.

2010. június 2., szerda

Leggyakoribb szavak

Egy másik, könyves blog segítségével jutottam el a Wordle oldalára. És lett egy szógyakoriság elemzésem - képben, azaz több is. A Create segítségével lehet szöveg, vagy akár egy blog URL-je alapján elkészíttetni a rajzot, amin a betűméret jelzi a szó gyakoriságát. Különböző stílusok vannak, ezekből lehet válogatni, nekem ez a 2 tetszett legjobban.
És a "világítótornyos" lett a leggyakoribb szavam. De a tageket szerintem nem vizsgálja, csak a bejegyzéseket, és azokból is csak a főoldalon lévőket, úgyhogy nem igazi elemzés, de érdekes. És kiderül az elgépelésem, hiányzó szóközöm is :-)

2010. június 1., kedd

Festék vagy tojás?

Tegnap korábban végeztem a munkával, azaz Pesten végeztem 4-kor, így nosztalgiáztam picit, azaz járkáltam a városban, mindenféle boltokat és egyéb helyeket nézegetve - mint boldog egyetemistaként. A séta eredménye, hogy vettem piros bolerót és tükörtojássütő mintákat (szívet és csillagot). A tojássütő formát ki is próbáltam - először és utoljára. Ugyanis a keretről könnyebb volt leszedni a festéket, mint a ráragadt tojást... De Férj nagyon örült neki, mikor vacsorára szívecskés tojást kapott! A csillag teljesen beleragadt a formába, de vacsora közben megszületett a keretek új funkciója is: gyurmaszaggató. Így karácsonykor/ra lesz majd sok szív és csillag formájú levegőn száradó gyurmadísz.