2010. április 30., péntek

Barbadosi pénz tornya

Még március elején Férjtől kaptam egy barbadosi 5 centest. Mert világítótorony van rajta.
A bejegyzést az eseményről rögtön megírtam. A pénz fotójával együtt már másnap meg is jelent itt a blogon: Pénz, pénz, pénz...
Már akkor terveztem, hogy a pénz alapjául szolgáló toronyról is írok egy bejegyzést. Aztán a világítótornyos gyűjtőoldalakon jól meg is kerestem, a linket eltettem egy bejegyzéskezdeménybe. Most végre eljutottam oda, hogy e piszkozatot publikáljam.
Tehát:
Barbadosnak 4 világítótornya van, ebből a South Point Light szerepel a pénzen. A torony eredetileg piros és fehér csíkozású.
De nem ez az egyetlen barbadosi világítótorony, ami otthon van, ugyanis az East Point Light, vagy más néven a Ragged Point kedvelt a naptárkészítők körében: több naptárunkban is szerepel ez a rozsdafoltokkal díszített torony.
A link és részletesebb leírás az egyes tornyokról:
 http://www.unc.edu/~rowlett/lighthouse/brb.htm

2010. április 21., szerda

Konyhai tornyok

Világítótorony-mintás konyhai edények. A legelső darabot még anyukám vette, hogy milyen szép kék csíkos, aztán boldogan fedeztem fel, hogy világítótorony van rajta.
Aztán kaptam Férjtől cukortartót (jobb képen a sötétebb), anyóstól csatos edényt (legjobbra), a múlt héten pedig megint Férjtől egy fakanáltartót (balra).
De láttam már nagy porcelán levestálat is ezzel a mintával.Meg a neten bögrét is találtam, úgyhogy lehet még bővíteni a készletet :-)
Valahogy a  testvérét, a barna csíkos kávés mintát jobban szeretik a boltosok, meg a zöld csíkos virágosat is, de éljenek a világítótornyok!

2010. április 15., csütörtök

Egy kis paint

Paintben alkotott világítótorony, azaz egy kis szórakozás a kütyüvel, amit karácsonyra kaptunk.
Az alkotása óta ez Férj háttérképe :-)
És szerinte az ajtó és a lépcső egy Bagoly és egy Cica, a világítótorony lakói, akik épp egy medúzát várnak.

2010. április 9., péntek

Most találtam...

... talán karácsonyig elkészül.

Világítótornyos karácsonyi zokni. Nagyon aranyos!
A Lighthouse Depot oldalán találtam, ami egy amerikai cég, akik mindenféle világítótornyos kütyü-mütyü-bütyüt forgalmaznak az étkészlettől kezdve a karácsonyfadíszen át, a szőnyegig, ruháig mindent! Főleg létező és amerikai tornyok alapján készítenek tárgyakat, de van ott minden, pl. zenélő, kinyitható tojás, benne Cape Hatteras világítótornya :-)
Már többször kértem tőlük nyomtatott katalógust, de úgy tűnik Magyarországra nem küldik.
De van egy hatalmas adatbázisuk is a tornyokról, ahol a világ világítótornyait lehet keresni, mindenféle szempontok szerint: Lighthouse Explorer

2010. április 7., szerda

Tornyok - hazahoztuk Angliából

Mikor Angliában voltunk 3 világítótornyot láttunk élőben, így 3 világítótoronnyal gazdagítottuk az otthoni gyűjteményt, kiállítást is. A toronyszám nem volt ennyire tudatos, de így jött ki:-)
1) Világítótornyos naptár
Ez az, ami igazából 1, de akár 12 torony is lehetne, mivel egy naptár, amiben igék vannak a tornyok fényképei mellett.


2) Világítótornyos ceruzahegyező
Liverpoolban, a múzeumok között, a múzeumi dokkon van egy Nauticalia nevű bolt, ami mindenféle tengeri kütyüt árult, köztük világítótornyosból: tollat, ceruzát, könyvtámaszt, lámpát. Végül egy ceruzahegyezőt vettünk - a praktikusság jegyében :-)

3) Kicsi fa torony
Szintén kötődik Liverpoolhoz, de nem onnan van.
Amikor voltunk a Maritime, azaz tengerészeti múzeumban, a museumshopban mindenféle toronyfigurát árultak. Szemeztem velük, de végül ellenálltam a kísértésnek és nem vettem. Mivel még a legelső toronynézésünk előtt voltunk, és inkább olyan tornyokat szerettem volna, ahol tényleg jártunk is, ez azért annyira nem volt nehéz.
Aztán megnéztük a new brighton-i Perch Rock világítótornyot, de erről csak képeslapot láttunk.
Két nappal később pedig megkaptam ezt a figurát. Angol barátainkkal vacsoráztunk, és tőlük. És majdnem olyan, mint amivel a museumshopban szemeztem..

+1) Képeslapok
New Brighton világítótornyáról 2 képeslap: egy fénykép és egy festmény.

+alkottam) Kitűzök
A valóban látott tornyok alapján rajzolt kitűzőről már egy korábbi bejegyzésben írtam.
A másikat legelső nap rajzoltam, csak úgy fiktív toronyról.

2010. április 2., péntek

Hogyan fedeztük fel az angol tornyokat? És hol is vannak?

Angliai utunk világítótornyossá tételéről Férj gondoskodott. Ő találta meg a Marinas.com oldalt, ahol a csatolt Gmaps-en kis ikon jelzi a világítótornyokat. Ez alapján indultunk felfedezőútra.
De hasznos még a The Lighthouse Directory oldal is, ahol a világ világítótornyai vannak felsorolva, régiónként csoportosítva. Minden toronyról van egy rövid leírás, fénykép és Gmaps.

Világítóhajó

Egy fura világítótorony, amit szintén Angliában láttunk: egy világítóhajó. Azaz úszó világítótorony.
Liverpool kikötőjében állt az Albert Docknál, ami most múzeumi dokként funkcionál. A világítóhajó, ahogy láttuk, már nem üzemel, azaz nem jár ki a tengerre, hanem kávézó van benne, ami sajnos épp nem volt nyitva.

2010. április 1., csütörtök

Egyéb világítótornyok Angliából

A előzőekben bemutatott 3 valódi (New Brighton, Preston, Hale) világítótornyon kívül egyéb tornyokkal is találkoztunk.
Ott volt a világítóhajó Liverpoolban, aztán a metró/vonatállomást díszítő fém Liverpool és New Brighton között.
A legtöbb egyéb toronnyal New Brightonban találkoztunk:
Játékgép
New Brigthonban az erődben alig voltak néhányan, 2 srác focizott rövidnadrágban [!] a tengerparton - míg mi télikabátban, sapkában, sálban, hatalmas széllel küzdöttünk - a part melletti szórakoztató-központban, ahol mindenféle pénznyelő automaták voltak, azonban hatalmas tömeg volt. Volt ott mindenféle: karral ajándékot kiemelős; ha sok pénzt dobsz be, talán kilök néhányat; színes, csillogó-villogó kütyük; és ez a világítótorony formájú.

Házszám:
Mindenhol annyira tipikus angol házikók voltak: barna téglával kirakva, 2 szintes, keskeny, általában ikerház egyik fele. Még a nagyvárosokban is alig találkoztunk magasabb, több emeletes lakóházakkal.

 
... és ugyanazon ház üvegablaka.

Ez is egy példa arra, hogy a teljesen egyen bejáratokat hogyan próbálják meg mégis egyedivé tenni. De az egyformaság rendezettebbé teszi a környezetet, és nagyon szép megoldások születtek a bejáratokra: kis szélfogó, mini előszoba, vagy csak félig beépített előtér, vagy különböző ólomüveg minták a bejárati ajtón. Ez épp egy szélfogó oldala.

Aztán a Mancnester Art Galleryben is láttunk világítótornyos festményeket:
Stanhope Alexander Forbes: The Lighthouse (1892)
Alfred Wallis: Travler and Pier (1920-as évek)
Tristram Hillier: Le Havre de Grace (1939)

És a festő, aki cicákat fest, gyakran világítótoronnyal: Martin Leman.