2014. július 29., kedd

Zsákok 3. - Ingből

A zsákok varrása során kezdett kissé unalmassá válni a fehér. Valami újítás kellett. Ez meg is érkezett após leselejtezett világoskék ingének képében. És az ebből varrt zsákok nem csak színesebbek lettek, hanem kevesebbet is kellett rajtuk varrni.

Díszítettem
  • rávarrt zsebbel

  • ráhímzett névvel
  • rávarrt szalaggal
Ez utóbbiból nem nyeremény, hanem a) ajándéktasaknak készült egy születésnapra, valamint b) társasjáték elemeinek tárolására saját célra is varrtam egyet. És pont volt ugyanolyan színű szalagom a behúzónak, mint az összehúzó zsinór!
A kapott ingről első lépésben lebontottam a gombokat, majd a zsákok készítéséhez pedig kb. így daraboltam fel az inget.
Először levágtam az aljáról az ívet, majd zsákszélességben elvágtam, majd az ing hátulját is elvágtam középen, így alakult ki a 7-8. zsák. Ebben az esetben csak a két oldalát kellett beszegni és összevarrni. Félig a behúzója is készen lett a gombolás két réteg anyaga miatt.
Az ujjából szintén 2 zsák alakult ki., a 2. és a 9. Ezeknek az alját és a tetejére a behúzót kellett csak megvarrni.
A gallér alatt a vállrésznél dupla réteg anyag volt, így azt csak körbevágtam, visszahajtottam, a behúzónak házat varrtam és kész is volt - ebből lett az 1-el jelölt zsák. (A szalagos zsákok készültek így.)
Még nem minden számmal jelölt részből varrtam meg a zsákot, így a 9-es, ahol a mandzsetta rész van, és a 4., a rávarrt zseb hasznosítása még várat magára.

2014. július 25., péntek

Toronyzsákok

2 rendezvény, 2 gyerekfoglalkozás, 2 textil világítótorony

Szóval adott volt két rendezvény, az egyik a Millenárison, a másik az Erzsébet tér felújítása és átadása alkalmából. Mindkettőre elmentünk, mindkettőn volt gyerekfoglalkozás, így mindkettőn alkottam is, és mindkettőn textillel lehetett dolgozni. Valahogy mindkettő világítótorony lett: a Millenárison viaszos batikkal, a Gödörnél szitázással, sablonnal.

A batikolt esetében olvasztott viaszba mártott ecsettel megrajzoltam a mintát. (Ezt kicsit nehezítette, hogy a fehér anyagon a fehér viasz nem is látszódott.) Ezután az előkészített festékes tálakba mártottuk az anyagot, előbb a két végét, majd a közepét. Mivel nem lehetett látni, meddig tart a föld, a tenger és az ég, a színsávok kissé elcsúsztak a határvonaltól.

Az Erzsébet téren szitázással díszítettük az anyagot. Ehhez papíron megrajzoltuk a mintát, és kivágtuk. Egy keretbe elrendeztük a kivágott papírdarabokat, majd egy festékbe mártott hengerrel végiggörgették. Ahová került papír, ott megmaradt az anyag eredeti sárga színe, ahol nem takarta a papír, ott befogta a kék festék.

Tudtam, hogy valami hasznosra szeretném őket használni, így kissé egyoldalasra terveztem a mintát, és lett belőlük zsák. A zsák pedig lehet: horgolástartó, táskarendszerező, könyvtartó, varrnivalók úticsomagja, műszaki cuccok (pl. telefon- és elemtöltő) tárolóhelye, meg ami még épp eszünkbe jut.

A batikolt anyagból varrt zsák:
A sárga zsák kissé hosszúkás és keskeny lett, de valamainek pont ez az alak kell.
[kép majd jön]

Mindkét zsákot

2014. július 24., csütörtök

Zsákok 4. - fiúsan

A nadrágból varrt tároló tippelői között 2 fiú is volt. Nyereményzsákot mindenkinek varrtam, így nekik is. Ettől féltem a legjobban. Valami díszítés kellene rá, egy sima fehér vászonzsákot mégsem adhatok oda... Végül addig húztam hogy ezeket hagytam a legvégére. De majdnem ezek lettek a kedvenceim.
Előbb a bakancsos rátétminta készült el, mivel itt adott volt egy közös emlék, pár kirándulás.

A másik zsáknál elővettem a konferenciákon és mindenféle rendezvényeken kapott nyakbaakasztó-kártyatartó készletünket, és ebből varrtam a mintát, valamint a behúzó helyét is. Szerintem jól néz ki, hogy színes a gumiháza.

A mintául szolgáló szalagrészlet szövege a mosásban sajnos kissé megkopott...

2014. július 23., szerda

Bővítettük a készletet

Elindultunk a csigának csontot venni, de útközben betértem nézelődni egy lakberendezési boltba is. Találtam világítótornyos fakanáltartót, tejkiöntőt, cukor- és szalvétatartót, só- és borsszórót, valamint falra szerelhető fűszertartót. Ez utóbbi tetszett a legjobban, de még nem találtam ki, hogy mit tárolnék benne, és pontosan hová is fúrnánk fel. Így egyelőre maradt a boltban.
Velünk jött viszont 3 poháralátét. Így további darabokkal bővült a rajzolt-térképes-kerámia-poháralátét algyűjteményünk.

Az alátéteken szereplő világítótornyok pedig (a képen balról jobbra):
  1. Nantucket
    A Massachusetts államhoz tartozó szigeten több világítótorony is található. Az alátéten az látszik, amelyet a szigetre komppal érkezők először megpillantanak: Brant Point Light. A mindössze 26 láb magas torony New England legalacsonyabb világítótornya, ám az USA második legöregebbje is. A legelső, ezen a helyen álló világítótorony 1746-ban épült. Jelenleg a 10. építmény látható az öböl partján - na meg persze a mi poháralátétünkön is. Az oldalát egy amerikai zászló díszíti - ezt a képről lehagyták, de ez talán nem is baj.
    A leírás forrása, valamint bővebben erről és a sziget további világítótornyairól: http://www.nantucket.net/sports/lighthouses.php
  2. Assateague Island
    Egy hosszú sziget déli, Virginia államhoz tartozó végén áll Assateague szigetének világítótornya.  A piros-fehérre mázolt építmény 142 láb, azaz 43 méter magas. 2013-ban felújították, nyaranta látogatható, és csodálatos panoráma nyílik a tetejéről.
    Van saját Wikipédia-szócikke is: http://en.wikipedia.org/wiki/Assateague_Light
  3. St. Augustine
    A fekete-fehér keresztben csíkozott világítótorony a floridai Anastasia szigetén található. Jelenleg múzeum működik benne, a történetét bemutató oldalon pedig animáció szemlélteti a partszakasz kialakulását, ahol ez a torony áll.
    A világítótorony Wikipédia-szócikke: http://en.wikipedia.org/wiki/St._Augustine_Light
    A torony története, valamint a sziget kialakulását bemutató animáció: http://www.staugustinelighthouse.com/ourstories/LighthouseStory

2014. július 21., hétfő

Veronika rántottája

Újabb kölcsönrecept, azaz újabb finomság, a magvas rántotta.
A serpenyő alján magvakat pirítunk: lenmag, szezámmag, napraforgómag... Jöhet minden, mondjuk, amik leestek a magvas zsömléről vagy kenyérről.
Ha a magvak megpirultak, ráöntjük az elkevert tojásokat, majd kevés póréhagymát vagy friss zöldhagymát karikázunk rá, és a szokásos módon megsütjük a rántottát.
Hogy még egészségesebb legyen sok zöldséggel, azaz feldarabolt paradicsommal, paprikával, rukkolával, medvehagymával, uborkával... tálaljuk és esszük.

2014. július 10., csütörtök

Lila torony

Újabb rendezvény, ezúttal a Goethe Intézet évadzáró piknike, ahol volt arcfestés, így újabb világítótornyot kértem a kezemre. Bár volt nálam minta, most nem volt szükség rá, a festő tudta, milyen egy világítótorony. (Sőt Gus Pike és a Váratlan utazás jutott róla eszébe :-) A torony festésekor egyedi megoldást választott a fény megjelenítésére, valamint a lámpaházhoz még korlátot is festett.
Nekem csak a színt kellett eldöntetni. Épp lila szoknya volt rajtam, így olyat kértem, ami megy ehhez, és lett lila a világítótorony.

A torony annyira tetszett, hogy próbáltam megmenteni: fürdéskor és éjszakára nejlonzacskóba csomagoltam a karom. Kissé elmosódott, a minta fele a zacskón maradt, de azért a kezemen ott maradt még egy napot - és aratott sikert egy boltban is.

2014. július 9., szerda

Csatmasni

avagy egy újabb elem, az elkészítendők listájáról, ami kész.
A kupac azonban nem csökent, mert a szalag egy esküvői tortáról van...
Az íves a menyasszonyé lett, az egyenes saját célra készült.
Új beszerzés: semmi, mivel volt otthon csat alap, tű, cérna
Eredmény: elegáns, de masnis csat