2019. november 30., szombat

Világítótornyos karácsony

Mielőtt a 2019-es adventi koszorút közzéteszem, pótolom az előző évi koszorúkat, és a karácsonyFÁnkat.

Anyós szokásos névnapi ajándéka, az adventi koszorú. Hiába használtam ezüstfenyőt, sajnos nagyon hamar hullani kezdett, így após kb. a második gyertyagyújtásra újraalkotta.
A mi adventi díszünk világítótornyos lett.
Már egy korábbi évben az asztaldíszünk fő eleme négy kerámia beszúró volt. Férj már akkor poénkodott, hogy tegyük bele a négy világítótornyos beszúrónkat. 2018-ban aztán meg is valósítottuk. Még 2014-ben, a wismari kiránduláson vett tornyokat állítottuk bele (abból a bejegyzésből úgyis kimaradtak): https://kreativsagok.blogspot.com/2015/03/rostocki-emlekfogas.html

Maga az asztaldísz ennyi volt: egy fonott kosár közepén egy hatalmas gyertya, körülötte fenyőgallyak, a négy világítótornyos beszúró, és pár akasztós dísz a gallyakon.

2018-ban először volt valódi karácsonyFÁnk. Házasságunk eddigi 10 éve alatt mindig csak gallyakat állítottunk egy vázába. A gallyakat anyukám vágta le a kertjében álló ezüstfenyő utcára kilógó ágairól.
2018 nyarán azonban kivágatta a fát, mert elöregedett és kezdett veszélyessé válni a nagy viharokban. Már épp azon gondolkodtam, hogy honnan lesz gallyunk, meg is állapodtunk, hogy elég az adventi kosár fenyőgallyai, nem szükséges más, amikor dec. 23-án délután hazafelé sétálva találtunk egy fenyőfát. Az egyik közelünkben árusító árus a maradék fáit nem hazavitte, hanem egy félreeső sarkon otthagyta. Mi pedig hazacipeltük. Aztán vödörbe állítottuk, mert talpunk az nincs.
A karácsonyfadíszeink elegendőek voltak a kicsit több mint egy méteres ezüstfenyőre is. A sok-sok mindenféle dísz közé természetesen világítótornyos díszek is kerültek, hiszen mégiscsak a miénk volt ez a fa.
Hímzett és keresztszemes világítótornyok

2019. november 28., csütörtök

Még az utolsó héten

...sikerült befejeznem az utolsó őszi dekorációt, a horgolt tököt.
 Szeptember elején kezdtem, a kupaccsökkentés jegyében, a feldarabolt, műszálas, nyekergős vintage fonalból, amelyből az ötvenes évek hímzése is készült. A minta egyszerű, egy sima láncszemsorra ráhajtás nélküli pálcák kerülnek, így előáll egy kétszer olyan hosszú, mint amilyen széles téglalap. Annyi benne a csavar, hogy a pálcákat nem mindkét, hanem csak az előző sor hátsó szálába kell ölteni. Két szállal horgoltam, de így is csak egy vékony 3-as tű volt megfelelő a fonalakhoz. Ezért is készült el ilyen sokára, mert sok-sok öltés adta ki a szükséges méretet.
Miután kész lett a téglalap, a maradék fonallal, zsákvarró tűvel összevarrtam a rövidebb oldalait. A sok-sok fonalvég belülre került, összeférceltem, majd összehúztam az egyik hosszabb oldalt, kitömtem szivaccsal, majd a másik hosszabb oldalt is férceltem, összehúztam. Végül átöltöttem a tökön, összehúzva kissé a tetejét és az alját.
A szárához mindössze kb. másfél méter zöld fonalra volt szükség. A kezdő láncszemsorra egyráhajtásos pálcákat horgoltam 2 sorban, végül összehorgoltam egy hengerré. Pár egyráhajtásos pálcasorból még egy levél is kijött a fonalból, sőt még kanyargós kacsokra is jutott belőle.
Utolsó lépésként pár öltéssel hozzávarrtam a szárat a tökhöz.

A tökhöz nem csak a fonal újrahasznosított, hanem a tömőanyagként használt szivacskockák abból a már elhasznált mosódiós labdából vannak, amellyel mostanában mosni szoktam. Így semmi új nincs benne.
Az inspiráció ez a videó volt, ennek lépéseit követtem (kivéve a szárnál): https://youtu.be/8kBSmcIcPM0 
A minta egyszerű, bármekkora méretű tök készülhet belőle, és vastagabb fonalból hamar elkészül.
A szintén újrahasznosított és kupaccsökkentős parafa tök hamarabb elkészült. A kicsi tökhöz most 2-3-2 arányban használtam a dugókat, és mindegyiket befestettem, az elkészítés leírása itt található:  https://kreativsagok.blogspot.com/2015/11/tok-parafadugokbol.html
Két parafatök készült, az egyiket egy munkatársam kapta, aki említette, hogy éppen őszi dekorációt készít, és lelkesen törekszik a hulladékcsökkentésre.
A nálunk maradt parafatök pedig az utolsó novemberi hétre horgolt társat kapott.

2019. november 18., hétfő

Olasz világítótornyok - Trieszt és Velence

2017 nyarán addig húztuk a nyaralást, és a helyszín kiválasztását, hogy végül csak nyár végén, ősz elején egy spontán hetet töltöttünk Triesztben.
A választásunk több szempont miatt esett Olaszországra:
  • én még sosem jártam előtte Olaszországban
  • Férj emlegette mindig a római kalandjait, és szívesen visszament volna igazi olasz fagyit enni
  • mivel Trieszt a tengerparton van, természetesen van világítótornya is :-)
A leghíresebb a győzelem világítótornya, a Faro della Vittoria. Viki - ahogy a tornyot egymás között emlegettük sajnos csak hétvégén látogatható, így nem fogadott minket, nem tudtuk megnézni a benne lévő kiállítást sem.


A belvárosi kikötőben található La Lanterne viszont annál nagyobb meglepetést okozott. Első nap felfedeztük kívülről...

... majd a benne található hivatal nyitvatartási idejében megkérdeztük, és felmehettünk, látogatható. Fent, a lámpaház mellől

És a kikötői torony távoli képe:

Trieszttől nem messze van Velence, így oda is átbuszoztunk egy napra. Természetesen nem a fő sziget, hanem Murano volt a célpont, ott is, a sétányon lévő világítótorony. Sajnos ez sem látogatható, így csak makettet vásároltunk róla, és kívülről fotóztuk körbe.
Miután tettünk egy kört az üvegművesek szigetén, a vaporettóról még egy utolsó pillantást vetettünk a toronyra, majd megkerülve a szigeteket....
... mielőtt kikötöttünk a Szent Márk téren, Velence egyik kisebb szigetén is láttunk két jelzőfényt a sziget két oldalán.
Maga Velence leginkább zsúfolt és szűkös volt, így Murano hozzám sokkal közelebb áll, szerintem szebb is.

Sőt Triesztben még egy meglepetés világítótorony várt minket, a szállásunk lépcsőházában:


Haza egy makettet hoztunk a muranói toronyról.

2019. november 15., péntek

Világítótorony alakú kirakó

Avagy Ravensburger 995 darabos kirakó speciális elemekkel
Egyben:
A kirakó teljesen a világítótorony-rajongó lényemnek való, ugyanis
  • a kész kép nem a megszokott szögletes, hanem világítótorony formájú
  • van rajta sok-sok világítótorony 
  • van benne világítótorony alakú elem is.
Maga a kirakó akár böngészőként is megállná a helyét: több szint, a polcokon mindenféle tengeri elemek, több világítótorony is.
Miután kiraktuk, megfejtettük a képeken elrejtett zászló ábécéket is. 
Happy Birthday, azaz Boldog születésnapot


és az ünnepelt, a Trinity House:

A Trinity House az Egyesült Királyság világítótornyainak kezelője és fenntartója, amely 2014-ben volt 500 éves. A kirakó a zászlófeliratok alapján erre készülhetett.

2019. november 12., kedd

Húzós adventi naptár

Lassan újra aktuális az adventi naptár készítése, így íme, ötletadónak és emléknek a 2016-os adventi naptáraink:

Sokat-sokat gondolkoztam milyen legyen 2016-ban Férj adventi naptára, és leginkább azon, hogy mi fér bele az időmbe. Végül egy megjegyzése adta az ötletet, amit kiegészítettem teával és egy kis édességgel.
Mindenféle pozitív üzenetet írtam kis papírokra, aztán ezeket egyenként hengerré tekerve összekötöttem, és egy mintás celluxszal kidekorált konzervdobozba állítottam.
Egyenként filterezett teákat halmoztam egy rafiából sodort, összevarrt tárolóba.
Kis csokikat, kekszeket és müzliket állítottam egy kosárba, amit 2005-ben fontam.
Aztán Férj minden nap mindegyikből húzott egyet.
Az akkori képet nem találtam, próbáltam rekonstruálni:


Én pedig egy igazán kreatív és világítótornyos adventi naptárat kaptam tőle. Előhívatta 25 világítótornyos fényképünket, és ezeket a szerkényre ragasztotta. Minden fényképet eltakart egy beszámozott papírral, majd minden reggel leszedhettem arról a papírborítást, ami éppen következett. Dec. 6-án pedig reggel és este is volt kép, ezért a 25 db.