2017. november 7., kedd

Szülinapi főzés az IKEÁ-ban*

Szombaton születésnapi bulit tartott az IKEA, ebből az alkalomból extra programokkal és ajándékutalvánnyal készültek. Mivel az IKEA Family klub 10 éve indult, ezért mindenki, aki 2017. szept. 30. előtt regisztrált, 2.000 Ft-os vásárlási utalványt kap ajándékba. Emiatt léptem be a saját oldalamra, és itt láttam meg a workshopot felnőtteknek, a főzőiskolát. Mivel épp volt szabad hely, regisztráltam, így főztem az IKEA bemutatókonyháinak egyikében.
Előételt készítettünk Bartal Sándor, a ChefParade főzőiskola szakácsának vezetésével.
Menü:
Lazacos és aszalt paradicsomos sajtkrém tésztakosárkában, balzsamecetes zöldsalátával

Az elkészült tálam

A receptek:

Sajtkrémekhez
  • 2/3 rész natúr krémsajt (mascarpone, Hajdúsági natúr krémsajt)
  • 1/3 rész ízesítő
    A lazacosnál:
    füstölt lazac + kapor + citromlé
    Az aszalt paradicsomosnál:
    olajban eltett aszalt paradicsom + az olajából egy kevés + petrezselyemzöld
Apró darabokra vágjuk a halat, a paradicsomot.
A száráról lecsipkedjük a zöldfűszereket, majd ezeket is apróra vágjuk - ez volt az én feladatom.
Végül összekeverjük, habzsákba töltjük, majd az IKEÁ-nál kapható kész mini tésztakosarakba halmozunk belőlük.


A zöldsalátához:
  • vegyes zöldsaláta levelek
  • alma
  • narancs
A gyümölcsöket julienre, vékony csíkokra vágjuk, majd összekeverjük a zöld levelekkel.

A zöldsaláta öntetéhez:
  • 1 rész balzsamecet
  • 1 rész barna vagy nádcukor
  • kevés méz
  • 1/3 rész vaj (minél zsírosabb, 82%-os; nem teavaj)
A balzsamecetet összeforraljuk a cukorral. Amikor már sűrű szirup, kevés mézet csorgatunk bele, ettől még krémesebb lesz. Végül lehúzzuk a tűzről és feloldjuk benne a vajat is.

Tálaláskor az IKEA vágódeszkáját használjuk: felhalmozzuk rá a megtöltött kosárkákat, egy kupac zöldsalátát, majd ez utóbbit meglocsoljuk egy kis öntettel.

Az elkészült tálam, háttérben Sanya fotóz, akitől nemcsak receptet, hanem rengeteg konyhai tanácsot is kaptunk

Az ajándékutalvány még nov. 12-ig felhasználható, így érdemes belépni az IKEA Family weboldalára, és kérni.

*NEM szponzorált bejegyzés**
**tényleg nem

2017. november 2., csütörtök

Egy tök három élete

1.
    Szombaton az immár hagyományossá vált programunkon vettünk részt, a terézvárosi Hunyadi téren, a Tök jó fesztiválon. Kaptunk tököt, faragóeszközöket, és a faragás közben forró csokit és puncsot kortyolgattunk és gesztenyeszívet majszoltunk. Ez volt a tökünk első élete.
    A padon, az oszlop mellett, jobbra a második Férj Nyamm című faragványa

2. Aztán hazavittük a tököt, kifaragtunk a belsejét, a húsát. Ebből egyrészt levest, másrészt a sült birsalmához keverve lekvárt főztem.
A leves csak szemmérték alapján készült: tökhús, kevés víz, 1 nagy fej vöröshagyma és krumpli, valamint 2 kisebb alma. Amikor megfőttek a hozzávalók, botmixerrel pürésítettem. Tálaláskor pirított hagymát szórtunk rá.

A levest pedig a töklámpás romantikus fényénél ettük meg.
 

3. A megmaradt tökhéjat két helyen átfúrtuk, madzagot fűztünk bele, majd az ablak rácsára kötöztük, végül rossz diót szórtunk bele. Azóta több a cinke az ablakunknál :-)

2017. szeptember 22., péntek

Zoknitökök

Általában lelkesen és rendszeresen megvarrom a lyukas zoknikat. Aztán van, hogy összegyűlnek, vagy hiába varrtam meg, a következő felvételnél máshol keletkezik rajta lyuk, vagy egyszerűen elpókhálósodik, nem lehet rendesen megvarrni.
Megnéztem hát mit lehet kezdeni a már varrhatatlan és hordhatatlan zoknikkal. A belőle varrt lényekhez túl semleges és minta nélküli zoknikat hordunk, így ez rögtön kiesett. A zokniszárakból varrt kígyót nem tudnánk mire használni. Végül hosszas keresgélés után megtaláltam a zoknitököket. Ezek ideálisak az őszi dekorációhoz, így ebből készült pár. A módszer egyszerű, csak jó erős cérna, és nagyon hosszú, hegyes tű kell hozzá.

Hozzávalók:
  • zoknik
  • erős cérna, például gombvarró
  • hosszú, hegyes tű
  • spárga
  • olló
 Elkészítés:
  • A zoknikat csövekké daraboljuk: levágjuk az orrészét, elvágjuk a sarkánál, levágjuk a szára végén lévő szövött, gumis részt, valahogy úgy, ahogy az ábrán a piros vonalak jelzik. Így lesz 1 db normál szárhosszúságú zokniból, 2 tök.

  • A kapott cső egyik végénél a széle mellett fércöltéssel, dupla szállal végigvarrjuk. Ha körbeértünk, összehúzzuk a zoknit, majd elvarrjuk a cérnánkat. (Vagy ha lusták vagyunk, akkor csak hagyjuk lógni.)
  • Kitömjük a tömőanyaggal (régi kispárna, vagy olcsó párna tölteléke az IKEÁ-ból, JYSK-ből, vagy tömőanyag kreatív boltokból).
  • Ha lusták voltunk, akkor most átöltünk a tömőanyagon, és úgy férceljük össze a cső másik végét.
    Ha elvarrtuk a cérnánkat, akkor most ugyanúgy összevarrjuk a csövünk másik végét is, azaz fércelés és összehúzás. - Ezt a lépést mindenféleképpen már hosszú és kétszálas cérnával végezzük.
  • Most jön a tökforma kialakítása, ehhez átöltünk a teljes tökön, körbe-körbe, attól függően, hány osztatú tököt szeretnénk. Minden páratlan öltésnél a tök közepén vezetjük a tűt, a páros öltéseknél pedig a cérnaszálunk körbeöleli a gombócunkat. Főleg az első öltéseknél fontos, hogy nagyon erősen meghúzzuk és összehúzzuk a tököt. Érdemes az egymással szemben lévő osztatokat kialakítani, és így haladni körbe, amíg elkészül a 4-5-6... osztat. Ha kész a forma, akkor még az első összehúzó öltésen lehet, hogy érdemes még egyszer átölteni, mert az gyakran lazának tűnik a többihez képest.
  • Vastag spárgából levágunk egy darabot, ebből lesz a tök szára. Kiválasztjuk, melyik lesz a tök teteje, és oda varrjuk a szárat, párszor átöltve a spárgán is.
  • Végül elvarrjuk a cérnát, és kész is vagyunk.

Készült belőle pár raktárra is, így akinek nincs kedve varrni, vagy esetleg nincsen sem páratlan sem lyukas zoknija :-), az választhat a képen láthatóak közül.

2017. augusztus 1., kedd

Raktáron

Bevezetek egy újabb címkét a blogon, olyan próbaképpen, hátha. Ez pedig a raktáron címke lesz. Ezzel jelölöm azokat a bejegyzéseket, amelyekben van olyan tárgy, alkotás, ami szabad préda, le lehet rá csapni. De hasonlót is szívesen készítek, egyedi igények alapján, de ebben az esetben azért türelmet is kérek, hogy legyen időm szükség szerint az alapanyagot beszerezni, és magát a kért tárgyat elkészíteni.
Szóval, ami raktáron van, abból lehet válogatni, venni, vinni.

És mire lehet számítani?
  • kézzel hímzett levendulazsákok
  • gyűrűpárnák
  • drótos-gyöngyös fülbevalók
  • táskák
  • medvék - plüss szőrös, és kézbe való kockamedve 
  • kulcstartók
  • neszesszerek
  • gyöngyláncok
  • bohém fülbevalók
  • projektzsákok...

2017. július 27., csütörtök

Szilvás morzsa

Legelőször rebarbarából készítettem hasonlót, de mostanában leginkább így tűnnek el a szilvák a hűtőnkből, és bevált a recept és az arányok, szóval leírom, és megőrzöm. Aztán, ha másnak is van kedve egy hűvös nyári estén ezzel meglepni a családot, akkor jó étvágyat!

Szilvás morzsa
Hozzávalók, a kicsi fém tepsihez, ami kb. 20x28 cm

1/2 kocka margarin (12,5 dkg)
8-(10) dkg cukor
25 dkg liszt (ebből kb. 10-15 dkg a sima fehér liszt, a többi kalciton, búzakorpa, búzacsíra, apró szemű zabpehely vegyesen)
annyi félbevágott szilva, ami beteríti a tepsi alját (kb. 10-12 db)
fahéj - ízlés szerint

Elkészítés
A tepsit kikenjük, a margarint kivesszük a hűtőből, hogy picit megolvadjon.
A szilvákat megmossuk, félbevágjuk, a tepsi aljára rakosgatjuk, hogy egy rétegben kitöltse a tepsit.
A margarinra rászórjuk a cukrot, a lisztes keveréket és a fahéjat, majd az egészet összemorzsoljuk. Nem lesz belőle egynemű tészta, a cél inkább az, hogy minél kisebb darabokban legyen a margarin, és minél jobban összekeveredjenek a hozzávalók.
A tésztát a szilvákra szórjuk, majd közepes lángon a sütőben addig sütjük, amíg jellegzetes illat kezd terjedni a lakásban, és megpirul a teteje.

Tálaláskor kisebb tálkákba halmozzuk, kiskanállal ehető. Az élvezet fokozása érdekében akár étcsokit is reszelhetünk rá, de önmagában is finom a kissé savanykás szilva az édes, fahéjas morzsákkal.

Fénykép nincs, mert egyrészt nem túl fotogén, másrészt mindig túl hamar elfogy.

FRISSÍTÉS:
Mivel olyan gyakran eszünk ilyet mostanában, így amikor legutóbb előszedtem az összes zacskót és mindenfélét, akkor nem csak 1 adaghoz mértem ki a hozzávalókat, hanem előkészítettem további morzsasütiket. A keverékbe került cukor, zabpehely, búzakorpa és liszt. Így legközelebb csak előkapom az üveget, hozzáteszem a margarint, a fahéjat vagy egyéb fűszereket és rögtön gyúrható is. És ez a keverék pont elfér a nagyobb fajta Landliebe joghurt üvegében.

2017. július 19., szerda

Állatkert

Mostanában több állatot is varrtam, ezeket azonban nem hoznám külön bejegyzésben. Amik elkészültek:
az unokaöcsénknek dinoszaurusz
 

az unokahúgunknak pónilovas mintával zsák

a munkatársamnak kutyás mintával neszesszer (tépőzárral záródik)
 

kockamedvék, volt belőle kicsi és nagy, ez a nagyobb, kb. 23 cm. A nagy egy majdnem 2 éves kisfiúé lett, aki azóta lelkesen sétál vele, megkínálta már lekvárral is. A kisebb, kb. 12 cm-es medve Férj nagynénjéhez került, és a mellette lévő levendulazsákoktól kölcsönvett illattal büszkélkedik.

Ez utóbbiak vannak raktáron, de a dinóból, a zsákból és a neszesszerből is készülhet hasonló, ha van rá igény.

2017. június 21., szerda

Babaköszöntő tábla

Egy ismerősi körben született babának készült az alábbi ajándék. Az apropót az adta, hogy a leendő anyukának tartottunk szappanfőző bulit nálunk, és ott az egyik program a közeli Baba tér meglátogatása lett volna. Ez azonban akkor elmaradt, így a táblán pótoltam.
A másik indok pedig, hogy végre kipróbáltam a karácsonyra kapott pirográf készletet.

A tábla félkészen, az inspirációval:
 És személyesebben, a baba születési idejével:



2017. május 25., csütörtök

A kis fekete

nyaklánc munkatársamnak készült. Mikor elgondoltam, hogy mit szeretnék készíteni a születésnapjára, akkor egy többsoros, különböző méretű fekete gyöngyökből készült lánc volt a terv. Aztán megnéztem az otthoni gyöngykészletet, és a gyöngytároló cipősdobozban csak egy sorra való fekete gyöngyöt találtam. Kellett hát valami, ami a túlságosan semleges és semmilyen láncot feldobja, így fűztem hozzá a virágmedált.
Így lehet egyszerű, visszahúzódó, de extravagáns, kihívó is, attól függ épp milyen kedve van a viselőjének.

2017. május 10., szerda

Drót fülbevalók - "megrendelésre"

Az egész még 2014 év elején kezdődött. Ekkor ugyanis elmentünk az egyik barátunk versestjére, ahol megdicsérték a versmondó fülbevalóját, amit én készítettem. Mivel a versmondó ezt nem rejtette véka alá, így kaptam az első megrendelésemet. Annyi kikötés volt, hogy legyen piros.
Mivel a megdicsért fülbevaló is drótos-gyöngyös, ugyanígy készültek a megrendelt darabok, amik között van egyszerűbb, lógósabb, hosszabb, rövidebb, szalmagyönggyel, kásagyönggyel, kisebb és nagyobb gyönggyel készült.


Aztán mivel a megrendelő ritkán látogat haza és a megrendelés is félig-meddig viccként hangzott el, így az átadásra csak a múlt héten került sor, de az öröm nagy volt, és ez a lényeg.

2017. május 4., csütörtök

Csillaghegyi kosár és tálca

Május első szombatja Óbuda Napja. A kerületben több helyszínen mindenféle remek programokat tartanak: koncertek, kézműves vásár, sőt Óbuda, azaz Csillaghegy tortáját is meg lehet kóstolni.
Legelőször 2015-ben fedeztük fel a rendezvényt, és lettünk törzslátogatói, akkor készült Csillaghegyen ez a peddignádból font tárolókosár.
Aztán 2016-ban is kinéztünk, akkor tálcát fontam, amit a kérésre, ajándékba varrt medvével és Csillaghegy tortájával fotóztunk:

Idén pedig május 6-án lesz Óbuda Napja, azon belül Csillaghegyen idén is lesz kosárfonás, tűzzománc. Részletek itt: http://obudanapja.hu/csillaghegy/

2017. április 10., hétfő

Sárga kacsa

A sárga kacsa utolsó pillanatban készült még karácsonyi ajándéknak, de akár húsvéti ajándék vagy dekoráció is lehet belőle. A minta kivételesen könyvből van, de azért nem teljesen a könyv alapján varrtam.
Régóta áll a polcon az Ötletes filcállatok című kötet, ami túlélte a kreatív könyveim selejtezését, nem annyira a kötetben szereplő mintadarabok és leírások, hanem a sablonok miatt. Minden darab ugyanúgy készül, azaz filc, karton, vatta, ragasztó, és csak alig emelkednek ki a térből. Viszont a sablonokat nem szükséges nagyítani, egyben ráfértek a mintaívre, így akár rögtön lehet varrni a figurákat.
A sablon minden egyes darabját kétszer szabtam ki, majd összevarrtam, kifordítottam, kitömtem, textilfilccel szemet rajzoltam neki, és kész is lett. Így varrtam ezt a kacsát sárga, piros és kockás vászonból.

Nem lett a legtökéletesebb, vannak hibái, de a célszemély felismerte, és ez a lényeg.

2017. április 6., csütörtök

Ami működik a Pinterestről

A Pinterest tele van inspiráló ötletekkel, amik a képek alapján 5 perc alatt elkészülnek, semmi nem kell hozzá, a kacatból pedig remekül használható, divatos, hasznos valami keletkezik. Aztán a valóság: rengeteg idő alatt, sok pénzből beszerzett kiegészítők által létrehozott, felesleges, nem működő ronda, és félkész valami. Egyszer láttam erről egy nagyon jó fotósorozatot, ahol ott volt az eredeti "egyszerű" ötlet és a "rút" valóság - persze most nem találom.
Vagy ha ennyire nem reménytelen a helyzet, akkor a Pinterestnek köszönhetően rengeteg ötlet kering a fejemben, így ha van időm valamit készíteni, nem is tudom, hol és mivel kezdjem.
Azért van, ami mégis működik, még ha nem is teljesen 5 perc:
  • bő, pamut pólóból varrt húzott felsőrész

Avagy a gyerekkori szekrényben talált, régi kamaszpóló átalakulása. Miután a pólót kiterítettem, levágtam a nyakán lévő rugalmas anyagot, a paszpólt, elöl-hátul ugyanolyan ívben, majd visszahajtottam. Az így kialakult házba gumit fűztem, majd felpróbáltam, hogy milyen hosszúra hagyjam a gumit, mennyire húzza össze. Végül összevarrtam a gumit, majd, ha a próbánál szükséges volt, akkor a póló hosszából is vágtam. Ezt elszegni sem kell, mert az anyag nem foszlik, csak egy picit vissza fog pöndörödni a használat során - ezt érdemes beleszámolni a levágásnál.
  • régi, kopott póló felújítása mintával

Adott volt egy kissé már megkopott, elöl bolyhos, de jó fazonú és kényelmes halványsárga pamutpóló, meg egy korábban levágott zöld pamutpóló maradék ujja. A pólóra - a bolyhokat figyelembe véve - ívelt vonalakat rajzoltam ceruzával, a zöld anyagból pedig hosszúkás levélformákat vágtam ki. Aztán zöld cérnát fűztem a varrógépbe, a rugalmas öltéseket és strech tűt használva végigvarrtam a ceruzával rajzolt vonalon, időnként egy-egy levelet is beillesztve.
Az eredmény egy új, különleges pólóval több, de kallódó anyagmaradékból és a szekrényben csak helyet foglaló ruhadarabból kevesebb.
  • pulóverből kardigán

Általában kardigánokat hordok, amiből viszont nehéz olyat találni, ami tetszik, azaz lehetőleg egyszínű, semleges, minta nélküli. Egy kiárusításon találtam kétrétegű, alul hurkolt, felül csipke anyagból készült pulóvereket. A szürkének már nekiálltam, az eleje középen elvágtam, rugalmas öltéssel, apró cikcakkal beszegtem az elvágást, összevarrva a hurkolt és csipke anyagot. A nyakkivágásra ezüst színű szaténszalagot varrtam, amit hosszabbra hagytam, így lett megkötője a kardigánnak.

2017. március 24., péntek

Holland világítótorony - a könyvtárban

Még adós vagyok a 2016 októberi holland kalandunk világítótornyaival. Mielőtt a toronyfelfedezésekről írnék, először következzen egy kreatív, keresztszemes világítótorony. Amszterdami városnézéseim közben eljutottam a helyi Szabó Ervinbe, a városi könyvtárba is. Az OBA (Openbare Bibliotheek Amsterdam) központi épülete a főpályaudvar és a természettudományi múzeum között található. A 2007-ben átadott, és 2013-ig Európa legnagyobb könyvtáraként hirdetett épület első emeletén, a folyóirat-olvasóban ücsörögtem és pihentem ki az egész napi gyaloglás fáradalmait. A földszinten álló, szabadon használható zongoráról felszálló dallamokat hallgattam, miközben kreatív újságokat nézegettem.
A Borduurblad című keresztszemes magazin éppen aktuális, 76. számában pedig világítótornyos mintát is találtam. 
A torony egy sorozat nyári darabját díszítette: minden hónaphoz egy-egy képet közölt a lap, amit kihímezve összeállt egy teljes év.
A házakat használhatjuk aztán évszakonkénti dekorációhoz, havonta váltakoztatva a képet a falon, vagy akár szülinaptárként is.
A júliusi ház mellett álló világítótorony mintája (kockás papír nem volt nálam, így csak becsíkoztam a nálam lévő jegyzetfüzetet):
A Borduurblad újság honlapja: https://www.borduurblad.nl/
És a 76. számból a július - augusztusi házak: https://www.borduurblad.nl/borduurblad/borduurblad-76-incl-patronen/e-pattern-borduurblad-76-de-12-seizoenen-huisjes-juli-augustus-loredana-briozzo-maritiem-zonnebloemen

Jó hímzést!

Ha valaki ez alapján elkészíti, kérem jelezze kommentben, e-mailben, füstjellel, fénypostán... Köszönöm! 

2017. február 15., szerda

Gyertyaöntés

Hosszú idő után nemrég újra gyertyát öntöttem, és mivel nem mindegyik lett tökéletes, arra gondoltam, hogy leírom a tapasztalatokat, hogy legközelebb jobban sikerüljön, hátha másnak is hasznára válik.

Az eszközök:
  • lábas - 1 literes elég lesz
  • konzervdoboz - kukoricás vagy őszibarackos
  • öntőformák (egyre fényesebb felületű gyertyákhoz):
    • papírból: wc papír guriga: az aljára kartont kell ragasztani, pontosan, rés nélkül, hogy a viasz ne tudjon kifolyni
      bármilyen tetra pak jó: a 2 dl-es üdítős, tejszínes dobozból magas, keskeny, szögletes gyertyánk lesz; a négyzet alakú tejesdobozból hatalmas kockagyertya (mint a fehér adventi koszorú közepén) stb.
    • műanyag: a joghurtos poharak általában bírják a viasz hőfokát, a sima műanyag poharak nem - a narancssárga adventi koszorúban joghurtos pohárba öntött gyertya ég
  • fogó(k) - a forró konzervdoboz megfogásához
  • alufólia - leteríteni a pultot, hogy a viaszcseppeket könnyen fel lehessen szedni
  • ruhaszárító csipeszek - egyenesen tartani a kanócot
Az alapanyagok:
  • maradék gyertyák, mécsesek
  • talpas kanócok vagy háztartási gyertyák 
A folyamat:
A fazékba vizet töltünk, melegítjük, a vízfürdőbe állítjuk a konzervdobozt, amibe a maradék gyertyákat halmozzuk. Ha megolvadt, akkor a formákba öntjük, majd hagyjuk megdermedni. Ha teljesen megdermedt, kb. egy éjszaka elég neki, akkor kiszedhetjük a formából. A legegyszerűbb, ha olyan formába öntöttük, amit letéphetünk róla.


Tipikus problémák és megoldásuk:
  • ferde kanóc
    • ha maradék gyertyákat olvasztunk rögtön van kanócunk is, talpas kanócunk, azaz az alján lévő pici fém lehúzza és egyenesen, középen tartja a kanócot. De ezt érdemes még párszor viaszba is mártani és egyenesen megszárítani, hogy jobb tartása legyen, kevésbé olvadjon meg, és ferdüljön el a forró viaszban
    • mostanában sima, egyszerű háztartási gyertyát használok középnek: van tartása, megáll, és biztosan egyenes lesz a kanóc
    • a kanócot és a háztartási gyertyát nem a tűzről levett, éppen kiöntött, forró viaszba, hanem a már kissé dermedt, pár perce hűlő paraffinba állítjuk
    • ha látjuk, hogy kezd eltávolodni a kanóc a gyertya közepétől, akkor megigazítás után a csipesszel rácsípünk a kanócra, a csipeszt pedig az öntőforma szélére fektetjük
  • bemélyedés a gyertya tetején - a kék sámlin álló 3 gyertyán különböző mértékben, de látszanak a gödrök
    • érdemes egyszerre csak egy kisebb mennyiségű paraffint olvasztani, mert így kisebb mélyedés keletkezik a száradó gyertyánk tetején
    • nem az összes viaszt felolvasztani, és kiönteni a formákba, hogy folyamatosan maradjon utánpótlás a mélyedés betöltésére
    • ha a kanócunk háztartási gyertya, az erre is segítség, mert kisebb mélyedés, és nem a gyertya legközepén, hanem a kanóc és a gyertya széle közötti körben keletkezik
Sikeres gyertyaöntést kívánok! Egyszerű, látványos, gyorsan kész van.

2017. január 19., csütörtök

Volt egyszer...

2016 őszén egy Praktiker áruháznyitó, ahol többek között ládát lehetett szögelni.

Adtak alapanyagot, azaz méretre vágott fadarabokat, zsanért, szögeket, ebből lehetett a ládát elkészíteni. Az enyém ilyen lett, miután rákentem majd' egy teljes üveg tojáshéj színű akrilfestéket és szalvétát ragasztottam rá. 
Pont a szögelés és csavarbetekerés utáni alkalmon mondta a gyógytornász, hogy a csuklót legjobban csavarozással lehet erősíteni. Hát ez megvolt, még akkor is, ha a láda teteje nem illeszkedik pontosan.

2017. január 11., szerda

2016

A szokásos évértékelés az idén először tematikus listával, valamint a hiányosan vezetett boldogságmorzsákkal.
Szóval 2016-ban először:
  • nyaraltam
    • voltam Horvátországban és Hollandiában
      és láttam horvát és holland világítótornyokat
    • voltam és aludtam Orosházán és Gödön
      na meg Nagyváradon
  • kreatívkodtam:
  • dolgoztam 
    • kértem ISBN-számot
    • korrektúráztam nyomdai betördelt könyvlapokat
    • kerültem kormányon túlra, azaz
      volt munkahelyi balesetem, és
      hívták ki miattam a mentőket
      törtem el valamimet (csukló)
      voltam begipszelve
      és jártam gyógytornára
  • játszottam országos kártyaversenyen
    és jutottam be a döntőbe (Aranyásók)
  • voltam esküvőn, ahol gimnáziumi osztálytársam volt az „örömanya”
  • egyszer sem voltam református istentiszteleten
  • adtam le az OSZK-nak otthon felesleges könyvet kötelespéldányként (bár a katalógus szerint nincs példány az állományban: http://nektar.oszk.hu/hu/manifestation/3652576)
  • ettem datolyaszilvát
  • volt meglepetés születésnapi bulim
    és főztem szappant
  • molyotam sokat
    • indítottam a molyon kihívást (és tanultam belőle, hogy ezt hogyan is kellene)
    • kaptam meg az 50 könyves plecsnit 
    • adtam el társasjátékokat
    • először írtam le a molyon is ezt a listát, de az már úgyis 2017-ben történt.

A listából is látszik, hogy az évemet erősen meghatározta a csuklótörésem, ami sok mindenre rádöbbentett, lelassított. Erősen féltem tőle, hogy mi lesz velem abban az időben, amikor a kezemmel nem tudok semmit alkotni, aztán rájöttem, hogy szerencsére ez nem annyira függőség nálam, és jobban viselem a hiányát mint gondoltam. A biciklizés, a nagy nyári tekerés és a nyaralás sokkal jobban hiányzott. Talán ezért, most először tényleg elgondolkoztam, hogy bezárom a blogot, de mégsem tettem, mert a jó dokumentálása a mindenféle alkotásoknak, kalandjainknak. Szóval, rendszertelen posztokkal, ilyen-olyan fotókkal, de a blog marad.
És hogy mi a terv 2017-re?
Leginkább folytatni a lomtalanítást, feldolgozni minél több kreatív alapanyagot, és befejezni sok-sok félkész alkotást. A varrással is vannak terveim, majd mutatom, ha elkészült, megvalósult belőle valami.

A boldogságmorzsák tavalyról:
2016. január
  • világítótornyos naptárat kapni
  • saját varrógéppel varrni
  • medvét varrni
  • ismerősöket látogatni
    fácánlevest enni
    túrázva vonatozni
  • Ézs 45
  • Éjszaka az újpesti Király utcai Könyvtárban
  • lekvárral töltött gömbsüti 
  • a mélyhűtőleolvasztás jegyében finom ebédeket rögtönözni
2016. február
  • ágyból mozizni
  • csak kicsit megfázni
  • újrabringa
  • gyümölcstál az esti mozihoz
  • meglepetésmadarat és színes fecnipapírokat hozó Férj
  • összhang
  • lomtalanítani
  • befejezni a bringás üléshuzatot és nem fázni
  • gyümölcstálra, virágra és téli fagyira hazaérni 
2016. március
  • jó helyen ülni az operában
  • sárkányos kiállításmegnyitó
    7 fejű sárkánymongúz
  • gyógysüti 
  • különleges színű rózsát kapni Férjtől
  • kacsák tavaszünnepe
    színes papírgőzösök hajtogatása, majd úsztatása a patakon
    Kacsa Kata és Kacsa Csaba
  • rövid munkahét
  • orosházi könyves nyaralás
    virágzó ibolyák mindenhol
    nagyokat nevetni
    napsütésben kirándulni
    torony a strandon
    gigakrémest enni
    a kedvünkért beindított csúszda
  • vékony kabátban sétálni
  • debreceni raktártúra
    sütit kapni könyvtározás közben
2016. április
  • Spiró70
  • este kardigánban biciklizni
  • az út menti sárga pitypangmező
  • ha már lehűlés, akkor körtés forrócsoki 
  • kacsapár a Vágány utcában 
  • világítótornyos szélforgó
  • Kis könyves éj
  • Fotóutca Fesztivál
  • Könyvfesztivál
    • hogy le tudtuk pakolni a csomagokat, és nem kellett cipelni
    • bögrét és könyvet kapni
  • legyőzni önmagam (kézműves gyerekfoglalkozást vezetni)
  • bringás reggeli Óbudán
  • eltekerni Nagykovácsiba
    nem eltévedni az erdőben
    napsütéses hegytetőn ücsörögni
    bár elkéstem a találkozóról, megtaláltam a többieket
    hazagurulni Hűvösvölgy felé
  • Grecsó-fivérek estje
    angyalföldi dedikációt kapni
2016. május
  • MEKDSZ Majálison rég látott ismerőssel összefutni 
  • házassági évfordulón együtt ebédelni
    8 szál tulipánt és
    világítótornyos üveget kapni
  • hogy a tulipánok szalagja pöttyös
  • ingyen előhívatott fényképek
  • bringás reggelin almát kapni
  • bringás uzsonna finom fahéjas kalácstekercse
  • vajon sült spárga, rásütött sajttal
  • Zágráb
    • szépen feldíszített tér
    • anyósékkal összefutni
    • csokit, sütit, cidert, gyümölcslevet kapni
    • napsütésben tóparton olvasni
  • ha már kormányon túlra kerültem
    • túlélni 
    • hogy ott volt Férj
    • jó fej mentősök és orvosok
2016. június
  • hogy könnyített gipszet kaphattam 
  • Férj türelme
  • vasútállomás-órát kapni 
  • a vigadó tetejéről kilátást nézni
2016. július
  • Nagyvárad
    • hajnalban felkelni és városnéző sétálni
  • Veszprém
    • patakparti sétány
    • nagyokat nevetni és hajókat úsztatni
    • strandkorbok a főtéren
  •  elkezdeni visszakapni a kezem
2016. augusztus
  • 10 éves évforduló
    • nosztalgikus séta
  • munkanapi közös ebéd Férjjel: rántott camambert áfonyalekvárral 
  • nyugodt olvasgatás aug. 20-án
  • meglepetés szappanfőző szülinapi parti
2016. szeptember
2016. október
  • ládát szögelni a Praktikerben
  • gödi mininyaralás
    • napsütésben, diót szedve sétálni
    • jó fej személyzet
  • meggyes forró csoki
  • holland kalandok 
    • a városban egyedül sétálgatni, és eligazodni a térképen
    • találni olyan térképet, amin minden utca neve rajta van
    • narancssárga csipkét venni
    • narancslekvár a reggelihez és finom tea
    • finom ebédet kapni - kétszer is
    • holland szókereső
    • világítótornyokat vadászni
      • IJmuiden:
        a legjobb charity shopot megtalálni,
        halat ebédelni,
        finom mandulás süti,
        zuhogó esőben a buszon ülni
      • Hook van Holland:
        bárány a torony mellett
2016. november
  • sütit kapni Férjtől
  • virágot kapni 
  • porszívózni és felmosni
    pultot üríteni
  • szögletes dobozos süti kapni
  • mákos gubát enni
  • adventi naptárat kapni 
2016. december
  • minden nap új világítótornyot látni,
    és kalandokra visszaemlékezni
  • hogy csak három nap volt nagyon szörnyű