2018. december 31., hétfő

A századforduló


A molyon jelentkeztem Gazella kihívására, amelyet egy adott korban játszódó könyv elolvasása után, ahhoz kapcsolódó kézimunka elkészítésével lehet teljesíteni.
A tervek szerint a hat olvasáshoz hat könyvjelzőt hímzek majd keresztszemes mintával.

Az első szakasz, a régensség volt:
I.: 2017. dec. 25--március 31.: Régensség (1795-1837)
 Az első szakaszhoz készült könyvjelző: http://kreativsagok.blogspot.com/2018/03/regens-himzes.html

A második szakasz, a viktoriánus kor első fele:
II.: 2018. április 1--június 30.: Viktoriánus kor első fele (1838-1870)
A második szakasz könyvjelzője - immár frissítve, befejezve és készre varrva: http://kreativsagok.blogspot.com/2018/06/a-viktorianus-kor-elso-fele.html

A harmadik szakasz, a viktoriánus kor második fele:
III.: 2018. július 1--szeptember 30.: Viktoriánus kor második fele (1871-1901)
A késő viktoriánus kor rendhagyó méretű és alakú, bojtos könyvjelzője: https://kreativsagok.blogspot.com/2018/10/a-viktorianus-kor-masodik-fele.html

A negyedik szakasz, a századforduló:
IV.: 2018. október 1--december 31.: Edward-kor és az I. világháború (1901-1919)

Amikor jelentkeztem, ezt a szakaszt vártam a legjobban, a századfordulót, a szecesszió burjánzó indáit és növényeit, aztán majdnem itt buktam el a kihívást.
Lengyel Györgyi: Keresztszemes hímzések című könyvében már a korábbi mintakeresésekor észrevettem, hogy 20. századi minta nem igazán szerepel benne. A kivitelezés lehet, hogy akkori, de a minta jóval korábbi. Így a már régóta várólistás Lesznai-Képeskönyvet néztem át. Első átlapozáskor csalódás volt a kötet, mert nem olyan szépek a színei, mint vártam, és minták sem voltak annyira minták, hogy azok alapján hímezni lehessen, keresztszemes minta pedig pláne nem szerepelt benne.
Úgyhogy félretettem. És aztán hirtelen dec. 28. lett, és én még nem készítettem semmit.

Újra elővettem a könyveket: Lengyel Györgyinél kb. három huszadik századi mintából választhattam, de mindegyik hatalmas volt.
Így újra átlapoztam Lesznai Anna kötetét, és a leginkább könyvjelző alakú készült el.

Előbb átrajzoltam papírra a választott mintát, amin nagyjából megterveztem, hol, milyen irányban haladnak majd az öltések.

Aztán kerestem egy kis darab vásznat, ami nagyjából megfelelő méretű.

Majd elővettem a mindenféle maradék és színben nagyjából megfelelő osztott hímzőfonalamat.

Végül puha ceruzával az anyagra is átrajzoltam a mintát, és elkezdtem a hímzést.

Az elején egész gyorsan haladtam, a fő ág hamar felkerült, később a virágok és a levelek hímzésekor kissé belassultam, de dec. 30-án délután elkészültem.
Még hátlapot kell varrnom a könyvjelzőhöz, de a hímzés kész van, és nyomokban tartalmaz valamit Lesznai Anna tervéből.

A minta pontos keletkezési ideje sajnos nem ismert, a kötetben ennyi szerepel róla:
"Virágos, felfelé futó indadísz. Zsírpapír, tus, anilin. 480x112 mm."

A hímzőfonalakat eléggé kiszámoltam, a sötétzöld teljesen elfogyott, a lilából mindössze egy virág jött ki, a bordóból alig maradt a fonaltartóra, és a zöldek is szinte eltűntek.

Olvasni a Pán Pétert olvastam, abból is egy teljes, nem rövidített kiadást, ami a Kensington-parkban játszódó bevezetést is tartalmazta.

Következik a húszas-harmincas évek, és Undi Mária hímzőkönyve.

2018. december 11., kedd

A süni és az angyal

A Hagyományok Háza Ünnepváró vására december két hétvégéjén ajándékkészítő alkalmakat is kínál. Bár az első hétvégének csak egy fél napján tudtam részt venni, azért nem voltam tétlen.
A süni jótékonysági nemezelésen készült. Azaz az alkalmon a süniből kettő készült: ő maradt nálunk, a másik, púposabb és sünisebb jószág pedig egy gyermekotthon lakójához kerül. A nap végére összesen 34 süni sorakozott az asztalon. Bár mindegyik azonos sablon alapján és ugyanabból a gyapjúból készült, 34 különböző egyéniségű süni várta, hogy a hozzá készített képeslappal együtt örömet szerezzen egy-egy fiúnak karácsonykor. (Babakészítés is volt, a lányok babákat kapnak majd.)

Eredetileg egy másik nemezelős foglalkozásokra is regisztráltam, de ott filcből varrtunk angyalt, és a süni nemezelése miatt a bőr karácsonyfadíszeket csak megcsodáltam, készíteni majd csak a következő hétvégén fogok.
A süni beköltözött, az angyalka pedig már a molykarácsonyi csomagban utazik, remélem örömet szerez majd!

2018. dec. 15-16-án is lesz nemezelés, bőrözés, ékszerkészítés, a részletes program itt található:
http://www.hagyomanyokhaza.hu/oldal/13614/

2018. november 27., kedd

Egy csoportkép története


Az egész ott kezdődött, hogy október első hétvégéjén újranyitott a Budai Vigadó, azaz a Hagyományok Háza. Azaz mégsem, hanem a 2018-as Angyalfolki utcabállal. A hideg, esős augusztus végi hétvégén lelkesen fontam egy kosarat, ezt:
Aki pedig Angyalföldön a kosárfonást vezette, ő mondta hogy a Hagyományok Házában ősszel indul szögletes kosárfonó tanfolyam, ezért lelkesen nézegettem a honlapot. Így találtam rá a nyitott hétvége alkalmaira, ahol aztán péntek és vasárnap délután alkottam.
Péntek délután papírmerítéssel kezdtem, majd egy szörnyecskét nemezeltem.
Szintén péntek délután készült a "kékfestő" kendő, ahol sötétkék vásznakra fehér textilfestékkel nyomódúcok segítségével vittük fel a mintát. Voltak fából faragott és fa alapon rézlemezből hajlított mintázókk is. A tálcán látható mintákról azt tudtam, hogy a nagymamám a hímzések előnyomásához és a stafírungja monogramozásához használta őket, de ugyanilyenekkel nyomdáztuk a kendőket, mert ilyeneket használtak a kékfestők is.

Elvileg péntek este is bejelentkeztem bőrözésre, de akkor leragadtam a kendőkészítésnél, így csak vasárnap jutottam el bőrözni, akkor viszont ott ragadtam le. Épp csak egy nemezvirágot és a zöld szörny melletti gyöngy karkötőt készítettem el.

A bőrből készült medál, fülbevalók és a hajcsatra készült minták garmadája.

Vasárnap kora délután még egy baba is készült, ami a kivétel, mert regisztráció nélkül és gyerekfoglalkozáson alkottam.

Szóval nem unatkoztam, de szerencsére Férj is csak kicsit, mert ő addig épülettúrán vett részt, valamint összefutottunk egy ismerőssel is, és vele beszélgetett.

December elején pedig újra lehet mindenfélét készíteni a műhelyekben: http://www.hagyomanyokhaza.hu/page/13572/

2018. november 19., hétfő

Gluténmentes túrós tészta

Nem annak készült, de teljesen olyan íze volt, mint a túrós tésztának, meg nekünk is ízlett és finom is volt, szóval a legutóbbi mi van a kamrában receptet megosztom. Pontos mértékek ennek megfelelően nincsenek is.

Hozzávalók (2 személyre):
  • 2-3 szem krumpli apró kockákra vágva
  • 25 dkg túró
  • kockázott bacon
  • zsiradék a tepsi kikenéséhez
  • (só)
Elkészítés:
  • A krumplikat megpucoljuk és apró kockákra vágjuk. Az apró kocka fontos eleme a receptnek, mert a kicsi, kb. 1-1,5 cm oldalú kockákkal lesz igazán finom.
  • A tepsit kikenjük egy kevés zsiradékkal, hogy még véletlen se süljön le túlságosan, ami benne készül. Nagyon nem kell, mert kiolvad a császárszalonnából, de az elejéhez, az indításhoz kell egy kevés.
  • A tepsi aljába rétegezzük a krumplikockákat úgy, hogy kb. egy-másfél rétegben álljanak.
  • Rámorzsoljuk a túrót.
  • Megszórjuk a baconkockákkal.
  • Lefedjük, majd a sütőben addig sütjük, amíg a krumpli átsül. A végén még lefedés nélkül is sütjük, hogy némelyik szem krumpli picit megpirulhasson.
Tálalásnál tehetünk rá tejfölt, de anélkül is túrós tészta jellege van, és amúgy sem egy fogyókúrás étel.

2018. november 12., hétfő

Őszi Könyvtári Napok

Az Őszi Könyvtári Napok egyhetes rendezvénysorozat, ahol főleg a közművelődési könyvtárak készülnek mindenféle rendezvényekkel és programokkal. Október első hetében hangzatos jelmondat köre csoportosulva szerveznek mindenféle programokat, és viszik tovább szokásos rendezvényeiket a könyvtárak. 2018-ban a Könyvtárak – közös tudás – közösségi hozzáférés mondat mellett az alábbi témaköröket emelték ki:
  • Családbarát könyvtár
  • Tudásátadás – tudásegyesítés
  • Könyvtári kreatívok
  • Olvasó-sokk
  • Örökség és emlékezet
Bővebben a rendezvényről, a programokról: http://osszefogas.kjmk.hu/
A FSZEK olvasási rekordkísérletén már többször részt vettünk, vagy hallgattunk koncertet a Könyves Vasárnapon, idén azonban a Könyvtári kreatívok pont két országos szakkönyvtárba vitt minket. 

Az Országos Idegennyelvű Könyvtárban előbb nyertem egy könyvet, majd textiltáskát nyomdáztam, festettem. 

Hivatalos képek a rendezvényről: https://www.oik.hu/web/guest/rendezveny/-/hir/konyvtari-kreativok--orszagos-konyvtari-napok-2018-programja-275532

A Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár - Mezőgazdasági Könyvtárban pedig könyvet kötöttem.

A könyvtestet készen kaptuk, mi a kötet papírborítását készítettük el, valamint kipróbálhattuk a papírmerítést, és kézbe foghattuk korábbi korok írófelületeit (papirusz, pergamen). Ezen a második fényképen talán látszik, hogy olyan könyvtestet választottam, ahol a fehér a sárgás lapkötegek felváltva követik egymást.
Hivatalos képek és beszámoló a rendezvényről: http://www.mezogazdasagikonyvtar.hu/hirek-esemenyek/rendezveny-hirek/kert-kozosseg-konyvtar

2018. november 6., kedd

"Ha azt sem akarod tudni már, hogy ki voltál tegnap"

avagy a 2018-as operaéjszakánk és alkotás az Opera műhelyében.
Az Operaház felújítása miatt idén az Erkel Színházban tartották a European Opera Day alkalmából szervezett éjszakai programot - még májusban. A bejegyzést nem írtam meg rögtön, de egy ideje pihen már itt, szóval most, mint még később, közzéteszem.
Szubjektív vélemény, beszámoló és az alkotásaink következnek.

Miután este 10-re megérkeztünk az Erkel Színházhoz, véletlenszerűen három csoportra osztották a résztvevőket. Mi Wotan vezetésével vettünk részt az éjszakán, ami a Ring gyűrűi évadhoz kapcsolódott.
Az első kellemes meglepetés az volt, hogy lepakolhattuk a táskát, kabátot, mindenfélét, amire az éjszaka során nem volt szükségünk. Ahogy beléptünk a férfi kórustagok öltözőjébe a lepakoláshoz és az eligazításhoz, egy ismerősünk nevét pillantottuk meg az egyik szekrényen. Gyorsan megkerestük az öltözőasztalát is, majd papírra üzenetet firkantottunk, és ezt otthagytuk neki. Itt máris kiderült egy kulisszatitok, mert az öltözőasztalok tükrein több helyen is fényképek voltak, amin az egyes szerepekhez beöltözve látható az asztal tulajdonosa.
A Ring átírt és zanzásított története után elkezdtük bejárni a házat. Az első állomásnál rögtön kétfelé osztottak minket. A csapat egyik fele gyűrűket készített, míg a másik fele koszorúkat díszített és az elkészült gyűrűket dekorálta. Bár a díszletműhelyek jelenleg külső helyszíneken működnek, az egyik hátsó, oldalsó lépcsőházban berendeztek nekünk egy koszorúkészítő állomást. Az asztaloknál ragasztópisztollyal művirágokat rögzítettünk, a szintén a házban készült hungarocell koszorúalapra. A szalaggal már előzetesen körbetekert alapra főleg muskátlikat és borostyánokat ragasztottam, miközben a díszlettár egyik munkatársa mesélt a munkafolyamatokról és a készülő előadásokról. A mi díszítő csapatunkban volt egy profi is, egy virágkötő, így mindenki tőle leste el a fogásokat, és látszott a gyakorlata, hogy merészebben tér el a koszorú adta kör formától.

Miután a koszorúink elkészültek, megérkeztek a fiúk által készített gyűrűk, amelyekre színes, csillogó, műanyag köveket lehetett ragasztani. Volt, aki megtette, és a közelről gagyi, műanyag kövek távolról csillogtak, és valódi drágaköveknek tűntek. Én maradtam a szalagoknál, és a Férj által készített gyűrűre masnit és hosszú oldalvetőt készítettem, aztán egész éjjel ebben voltam.
Az alkotás után következett egy újabb helyszín, a büfé fölötti terasz, és a szellemi, logikai feladatok. A feladatlapon egyrészt a Ring szereplőire, viszonyaikra, a történetre kérdeztek rá, másrészt az Opera korábbi Wagner-bemutatóit ismerve lehetett válaszolni. Itt derült ki először, hogy a csapatunk összetétele eléggé vegyes. Volt, aki visszakérdezett a nevekre, volt, akiknek ez ismert és természetes volt, és a rokonságokra is emlékezett. Ez az különbség később még jobban előtűnt... A feladatlap után logikai játékokat kellett megoldanunk elvileg időre. Az asztalon mindenféle, főleg egyszemélyes, de leginkább nagyon eltérő nehézségű logikai játék volt: ördöglakat, összerakható fakocka, mágneses ügyességi, helykitöltő négyzet, stb. Ez nem annyira kovácsolt össze minket, mert inkább egyénileg oldottuk meg a játékokat, amik sajnos eléggé eltérő nehézségűek voltak. Végül már a sokadik térbeli amőbapartit játszottuk a kísérőnkkel, mert egy feladványon kívül már az összes többivel végeztünk. - a sok elemből összerakható fakocka kifogott rajtunk.
A szellemi feladatok után a büfében töltődtünk fel, befalva pár szendvicset és jó néhány kávét magunkba döntve. Ezután következett a ház igazi bejárása: kis versikék alapján díszletelemeket kellett megtalálnunk az épület különböző pontjain. Jártunk a pincétől a padlásig mindenhol, de szó szerint: bolyongtunk a színpad alatt, de a zsinórpadlás mellett, valamint a nézőtéri lépcsőház legtetején a díszletépítők öltözőjében, a zenekari árokban, a művészbüfében, a kisebb próbatermekben. Itt gyorsak és ügyesek voltunk, hamar megtaláltuk a tárgyakat, úgy kellett a vezetőnknek szólnia, hogy a következő helyszínre még nem mehetünk át.
Miután kellő helyismerettel rendelkeztünk, hajnal kettő körül megérkeztünk a balett-terembe táncpróbára. Itt kaptunk meg a bejegyzés címében szereplő LGT-számot: RINGasd el magad ;-) Ekkorra már kellően fáradt csapatunk megpróbált megtanulni egy koreográfiát a zenére, azokból az alapokból, amelyeket előtte az Operaház balettmestere tanított nekünk - nem annyira ment, de legalább sokat nevettünk.
A tánc után következett az énekóra. A szöveg prózai skandálása és skálázás után még vezetéssel sem igazán sikerült elénekelnünk a dalt. Maximum a refrént, de ott sem tudtuk túlkiabálni a magnós alapot. A hangulat itt is kellemes volt, de a több sornyi szöveg papír nélküli eléneklésére képtelenek voltunk.
Mire mindezzel végeztünk hajnal 4 felé járhatott az idő, a sokadik kávé után gyűltünk össze a büfében. És véget ért az este első fele.

Itt jött a fekete leves, van még tovább is: a kapott dalt és a "megtanult" koreográfiát felhasználva, megadott stílus (orosz dráma) szerint elő kellett adnunk valamit a többi csapatnak. Minderre van másfél óránk: kitalálni, felkészülni, összerakni.
Újabb elvonulás a balett-terembe, és a csapattagok különbségeiből adódó feszültségek kezelése. Volt, aki a kapott 15 percben a teljes tetralógia érzelmi világát szerette volna megjeleníteni, míg más a történetet nagy vonalakban sem ismerte. Az egyik szereplőnek azt magyarázzuk kicsoda Wotan és mit csinál, míg a másik egy kisebb mellékszálat szeretne beemelni az előadásba. (2017-ben is hasonló élményünk volt a Kékszakállú kapcsán: valaki a Wikipédiát böngészte a történet miatt, más fejből énekelt sorokat az operából.) Aztán a csapattagok közül sem mindenki az a szereplős fajta, inkább csak a háttérben, és tömegjelenetekben szeretne feltűnni - ha nagyon muszáj. Mindehhez kialvatlanok vagyunk, nincs rendezőnk, nem tudjuk a táncot és a dalt, a kettőt együtt pedig sosem sikerül előadnunk, a kapott 90 perc pedig vészesen fogy. A célt elérték, tudtuk és tudjuk, hogy egy előadás létrehozását hosszú tervezés és próbafolyamat előzi meg. Kisebb súrlódások után, végül összehoztunk valamit. Voltak kiemelkedő pillanataink, de nem mi nyertünk.
Az orosz dráma stílusában előadott Ringünk vázlata:
  • zavaró fej
  • Wotan
  • kardozás - valkűrök
  • Fricka
  • túl sok szereplő
  • Gollam
  • Brünhilde
  • a halottakat néha felébresztik
  • Ringasd el magad - tánc

Végső értékelés a csapatok munkájáról, valamint díjkiosztás, és rákérdezésre még ismertették a feladatlapok eredményét is, majd mehetünk aludni.
Mikor reggel fél nyolckor összeszedelőzködtünk, találkoztunk a munkába érkezett, eligazításon részt vevő, a közönséget fogadó színházi munkatársakkal - az Erkel életében újabb program kezdődött.

Az éjszaka végén fáradtan, és kérdésekkel telve indultunk haza. Jó volt, de olyan érzésem volt, mintha két programot szerettek volna egy éjszakába, egy alkalomba belesűríteni, mintha nem tudtak volna dönteni. Az este első felében megismertük az épületet, a színházi munkát, kissé bekapcsolódtunk ebbe a világba. Bár tudtuk, hogy értékelik a feladatokat - a tesztlapot és a tárgyak megtalálását - ez nem volt annyira hangsúlyos, enélkül is elég, és legfőképp kellemes élményben volt részünk.
Aztán jött az éles váltás, a szűk időkeret, az előadás. És az este első felének eredménye aztán a végén mégsem számított, szinte a szervezők is elfelejtették.
A másik kérdésem az volt, hogy ki ennek a rendezvénynek a célcsoportja. Operaszeretők, az biztos, de alkalmi operalátogatók, vagy olyanok, akik az elmúlt évtizedek minden Ring-szereposztásával tisztában vannak? Az épülettúrához elég a felületes ismeretség, de feladatlaphoz már gyakorlott wagneristára van szükség. Az est első felében ezeket a hiányokat a csapat kiegyenlíti, de az előadásban már mindenki szerepet kap. A másfél órás felkészülésbe pedig nem fér bele a történet ismertetése, pedig erre tavaly és idén is több csapattagnak szüksége volt.

A délelőtti alvás után kissé "másnaposan", és a kapott dal címbéli sorával a fejemben ébredtem. De az öltözőbéli meglepetésre, az épülettúrára, alkotásra, logikai feladatokra kellemes emlékként gondolok vissza. És, ha az egésznek ott vége, bennem nem lett volna hiányérzet.

De nem vették el a kedvem, és jövőre talán már tényleg az Eiffel Műhelyházban éjszakázunk.

Egy, a rendezvényt jobban bemutató ismertetés olvasható egy másik résztvevő, Mezei Néző blogjában: https://mezeinezo.blog.hu/2018/05/13/european_opera_days_ejszakai_vetelkedo_az_erkel_szinhazban_2018_majus_12#more13915852

2018. október 9., kedd

Egy nyaralás - három világítótornyos zsák

Idén valahogy úgy alakult a nyarunk, hogy végig dolgoztunk, nem igazán voltunk sehol, és a nyaralásnak beillő nagy nyári tekerésre is csak augusztus végén jutottunk el. Ebben az évben nem tekertünk sokat egy-egy napon, inkább múzeumoztunk és várost néztünk:
  • Szentendrén megnéztük Yoko Ono kívánság fáját és beugrottunk a világítótornyos étterembe
  • Esztergomban meglepetés koncertet, a szálláson pedig világítótornyos képet találtunk
  • Komáromban kicsit keresni kellett a világítótorony szobrot, de megtaláltuk, sőt, a szállásunkon szintén volt világítótorony
  • Győrött nem volt torony, csak aludtunk egyet
  • Mosonmagyaróváron megnéztünk minden múzeumot, ami aug. 20-án nyitva volt, a városi rendezvényen pedig világítótornyot alkottunk

Miután Mosonmagyaróvárra betekertünk és felfedeztük a múzeumokat, csodálkoztunk, hogy olyan üres a város. Aug. 20. és hosszú hétvége, de alig vannak az utcákon, a sétálóutcán is csak páran lézengenek. Aztán kiderült, hogy Moson központjában hatalmas városi ünnepséget és többnapos rendezvénysorozatot tartanak. Magyaróvárról elsétáltunk hát Mosonba és megtaláltuk az embereket. Remek kalapot nyertem, ami a 30°C feletti hőmérsékletnél és a hosszú gyaloglás után kellett is, valamint alkottunk a jobbnál-jobb kézműves foglalkozásokon.
A magokkal szórt kenyerünkről nincs fotó, mert megettük, a nemezelésnél túl hosszú volt a sor, de a szitanyomásnál mindketten aktívak voltunk. Férj dinamikus, nagyobb világítótornyot vágott ki a papírból, míg én a minta pozitív és negatív változatát is a textilre festettem. Sajnos a nagyon meleg nem tett jót szitának, hamar beleszáradt a festék, így a negatív változatnál a háttér csak foltosan lett kék.
De újabb világítótornyokkal lettünk gazdagabbak, és olyan emlékünk van Mosonmagyaróvárról, ami aztán a biciklis táskába is belefért, és tovább tekertünk vele Pozsonyba.
A fotón még csak kettő zsák volt kész, de azóta mindhármat használatba vettük: az olvasnivaló könyv vagy az uzsonnás dobozunk lakik benne.

2018. október 1., hétfő

A viktoriánus kor második fele

A molyon jelentkeztem Gazella kihívására, amelyet egy adott korban játszódó könyv elolvasása után, ahhoz kapcsolódó kézimunka elkészítésével lehet teljesíteni.
A tervek szerint a hat olvasáshoz hat könyvjelzőt hímzek majd keresztszemes mintával.

Az első szakasz, a régensség volt:
I.: 2017. dec. 25--március 31.: Régensség (1795-1837)
 Az első szakaszhoz készült könyvjelző: http://kreativsagok.blogspot.com/2018/03/regens-himzes.html

A második szakasz, a viktoriánus kor első fele:
II.: 2018. április 1--június 30.: Viktoriánus kor első fele (1838-1870)
A második szakasz könyvjelzője - immár frissítve, befejezve és készre varrva: http://kreativsagok.blogspot.com/2018/06/a-viktorianus-kor-elso-fele.html

A harmadik szakasz, a viktoriánus kor második fele:
III.: 2018. július 1--szeptember 30.: Viktoriánus kor második fele (1871-1901)

Már olyan régen elkészültem a hímzéssel, de a bejegyzést nem írtam meg akkor, így a közzététellel ki is csúsztam a határidőből. De ez egy ilyen hímzés lett. Amikor a kora viktoriánus mintát kerestem, akkor bejelöltem több olyan mintát is, ami tetszik, és a későbbi szakaszokhoz még jó lehet. Ennek eredményeképp előbb másoltam ki a késő mint a kora viktoriánus hímzést, és majdnem el is kezdtem korábban hímezni. Aztán észbe kaptam, és tartottam az időrendet. Júliusban villanyszerelés volt nálunk, így amíg újabb konnektorok kerültek a falra, a hímzés is elkészült.

Az eredetileg az1880-as években készült, kétszínű, piros és kék színű pamutfonallal hímzett, törökös hatásokat mutató, zegzugos kisterítő négy sarokvirágának egyikét készítettem el - kék és szürke fonallal hímezve. A Lengyel Györgyi: Keresztszemes kézimunkák című munkájából választott mintából készült könyvjelző kissé rendhagyó: egyrészt hatalmas lett, másrészt nem a klasszikus téglalap alakú, és az alsó sarkára bojt is kerül.

Az olvasmányom pedig a Heidi volt. Ezt is elég hamar kiválasztottam a listáról, és sikerült egy nem átdolgozott, teljes kiadást kivenni a könyvtárból. Gyerekkoromból csak halványan emlékszem a filmből pár jelenetre, és csak nagyjából tudtam a történetet: hegyi kunyhóban éldegélő nagypapa és unokája, valami betegség. Amellett, hogy a könyvben voltak magyartalan mondatok és formailag zavaró tényezők is, a történet sem volt az igazi. Nem varázsolt el.

Következik a századforduló, azaz a szecessziós burjánzás. És valószínűleg könyvet váltok, és egy Lesznai Anna tervezte hímzést készítek majd el.

2018. szeptember 10., hétfő

A műanyagmentes életmód felé

haladva megint a varrógépet vettem elő. Na meg az itthoni alapanyagokat.
Varrtam a bevásárláshoz textilzsákokat régi pólóból, az előző lakó itt hagyott függönyéből, régi lepedőből; kapott, de túl hosszú szoknya aljából, konferenciás nyakpántból.
Itt éppen pár zsák használatban, az első alkalommal, amikor ezzel mentünk a boltba. Bár a zsákok nem átlátszóak, a pénztárnál nem volt vele baj, mert kinyitottuk, így látszott, mi van benne. Egyedül arra kellett figyelni, hogy a pékáruk matricája ne essen le a pamutzsákról.
A zöld zsák 99 %-ban újrahasznosított:
  • alap textil: kaptam egy szoknyát, de túl hosszú volt, levágtam az alját, ebből van - RÉGI
  • behúzó: a szoknyát nem bontottam, lefejtettem, hanem levágtam róla a varrást, ez lett a behúzója - RÉGI
  • cérna, amivel összevarrtam - ÚJ
A fehér zsák 95 %-ban újrahasznosított:
  •  alap textil: anyukám régen elkezdett magának varrni egy blézert, de sosem fejezte be és már nem lenne jó neki - RÉGI
  • a behúzó kék szalag: konferenciás nyakbaakasztó pánt - RÉGI
  • behúzó: kék madzag - ÚJ
  • cérna, amivel összevarrtam - ÚJ
A függönyből varrt zsákot kaptam.

És varrtam szendvicscsomagolót és evőeszköztartót - nejlonnal bélelve, régi konyharuhából és kenyeres nejlonzacskóból.

A kenyeres nejlonokat két rétegben használtam, és előtte összevasaltam. Amikor kezdtem, és még óvatos duhaj voltam, akkor ebben a sorrendben vasaltam:
  • vasalódeszka
  • papír
  • nejlon
  • textil
  • vasaló.
Aztán merészebb lettem, és csak egy réteg textil alatt vasaltam. De közben azért gyakran változtattam a vasalás helyét, és néztem, hogy összeolvadt-e már a két réteg, nem olvadt-e meg túlságosan a nejlon.
Aztán az összevasalt zacskók erősebb részeit nagy cikkcakköltéssel hozzávarrtam a textilhez. És ebből a nejlonos textilből készült aztán szendvicscsomagoló vagy evőeszköztartó.
Az evőeszköztartók összevarrásánál arra figyeltem, hogy a záródásnál, a gomblyuknál ne legyen nejlon. Ahol meg vége volt a nejlonnak, ott szintén vastag cikkcakköltéssel varrtam az anyaghoz - ez a közelebbi képen, a kék evőeszköztartónál látszik is.
A nejlonok festett rétege legbelülre került, a textillel és a szendviccsel vagy az evőeszközzel csak az a része érintkezik, ami a kenyérrel is érintkezett. Óvatosan, kézzel mosható, mosógépbe még nem kellett raknom.
UPDATE: Azóta már többször mostam mosógépben is, a 40°C-ot simán bírja. 

2018. szeptember 5., szerda

Egyedi póló 1500 Ft-ért a plázából

A címben szereplő összeg akár egy kihívás is lehetett volna, de csak a véletlen hozta így. Ugyanis a közelünkben van a Duna Plaza, és az alábbi, mindössze 1.500 Ft-ba kerülő egyedi póló minden alapanyaga onnan van.
Hozzávalók:
  • egyszínű pamutpóló - KIK: 870 Ft
  • festékpárna textilre - Tiger: 400 Ft
Volt még itthon pár nyomdám, amiket a korábbi évek Múzeumok Majálisa rendezvényén készítettem, vagy dugóból faragtam. De a címben említett költségkeretbe belefért volna egy kis gyereknyomda megvétele is.

Ez lett volna az eredeti terv, a próbanyomatok el is készültek, de nem volt az igazi.
Sebaj, lett egy újabb világítótornyos zsákom. És kezdődött az újratervezés.

Újratervezés: szedjük elő a világítótornyos sablonokat és egy alkoholos filcet, és ebből készítsünk most divatos, elszórt, apró mintás pólót.

Még csak pár toronnyal



Az elkészült póló.

Még így is benne lettem volna a címben említett költségkeretben, mert az alkoholos vagy textilfilc darabra is vásárolható pár száz forintért. Sablont pedig magunk is gyárthatunk műanyag fólialapra vagy kartonra. De a korábban felhalmozott készletek miatt erre nem volt szükségem.

Ha már van stílusos öltözékünk, akkor látogassuk meg Budapest legújabb világítótornyát. Vagy csak vegyük fel bármelyik hétköznap.

2018. augusztus 5., vasárnap

Hennatorony

avagy egy kívánság valóra vált.

Amikor májusban megkaptam egy cég világítótorony logóját testfestésként a kezemre, akkor gondoltam arra, hogy ezt jó lenne egyszer hennából is, hogy hosszabban megmaradjon. Aztán a múlt héten a Római-parton a fövenyfoglaláson volt hennafestés. Én készültem, így elvittem a mintát, és a kezemen ott a világítótorony - hennából és már több mint egy hete :-)

A kézfejem nem csak a fényviszonyok miatt ilyen fehér, ugyanis kesztyűben bringázom.

2018. július 24., kedd

Munkatársam kerek születésnapjára készültek


ezek az apró ajándékok:
  • fekete bélésselyemből kitűző és hajgumira varrt virágok
  • a selyemzsák, amiben átadtam.

A fekete alapból nem az én világom, de az ajándékozott szinte csak ezt a színt hordja, így ez nem volt kérdés. Úgy mentem el alapanyagot beszerezni, ahol aztán kérdezték, hogy mire fogom használni azt a mindössze fél-egy métert, ami a minimális vásárlási mennyiség. Erre mondtam, hogy kb. 10 cm is elég lenne, mert kitűző lesz belőle, így az elkészült három mellett még további kb. 300 db virág készülhet feketében.
A virágok között van szirmos és sima kerek, valamint csak selyemből készült és selyem-tüll is.

A selyemből készült ajándéktasak behúzója keskeny szaténszalag, a végén kis fagyöngyökkel.

A hajgumira varrt virágot rögtön felvette, és azóta is többször láttam rajta, ez alapján sikerült örömet szereznem.

2018. július 19., csütörtök

A rakott mángold

csak úgy rögtönzésképpen született a hűtő maradékaiból, a rakott káposzta inspirációjából.

Hozzávalók (2 személyre):
  • 8-10 db mángoldlevél
  • 20 dkg túró
  • 5 dkg zabpehely
  • 10 dkg pirított darált hús
Elkészítés:
  • az edényt kikenjük  (a kerek, nem kapcsos ... cm-es tortaformában készült)
  • a megmosott mángoldlevelek nagyobb részét az edény aljába terítjük, hogy egyenletesen befedjék
  • a levelekre rámorzsoljuk a túrót
  • a túrót megszórjuk a zabpehellyel
  • a zabpelyhen eloszlatjuk a darált húst (nekem mindig van a mélyhűtőben 10 dkg-os adagokban fagyasztott darált húsom, erre is egy ilyen került - ha ez nincs kéznél, akkor bármilyen maradék hús is használható, vagy frissen pirított darált hús)
  • sózzuk, fűszerezzük ízlés szerint
  • végül az egészet beterítjük, befedjük a maradék mángoldlevelekkel
  • kb. 1,5 dl vizet öntünk rá
  • a sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük
Kicsit morzsálódik, szétesik majd a vágások mentén, ha ezt nem szeretnénk, akkor kevés tejben vagy vízben elkevert tojással is leönthetjük.
Jó étvágyat!

2018. július 10., kedd

Épp csak beugrottunk

...egy szombaton a Mammutba. És ezzel a zsákmánnyal tértünk haza.
 Az otthoni gyűjteményünk így gazdagodott:
  • epres üdítő palackjával
  • világítótornyos irattartóval és 
  • mini ajándéktasakokkal.
Az üdítős palackon a világítótornyot  Férj vette észre a boltban, miközben valami ebédet kerestünk.
A papír-írószerben pedig igazából nyomdát kerestem volna.
De hát így vásárolunk mi.

2018. június 30., szombat

A viktoriánus kor első fele

A molyon jelentkeztem Gazella kihívására, amelyet egy adott korban játszódó könyv elolvasása után, ahhoz kapcsolódó kézimunka elkészítésével lehet teljesíteni.
A tervek szerint a hat olvasáshoz hat könyvjelzőt hímzek majd keresztszemes mintával.

Az első szakasz, a régensség volt:
I.: 2017. dec. 25--március 31.: Régensség (1795-1837)
 Az első szakaszhoz készült könyvjelző: http://kreativsagok.blogspot.com/2018/03/regens-himzes.html

A második szakasz, a viktoriánus kor első fele:
II.: 2018. április 1--június 30.: Viktoriánus kor első fele (1838-1870)
Itt a Brontë-nővérek egyik regényének újraolvasása lett volna a legkézenfekvőbb, de Az elfújta a szél régóta várólistás volt. A kihívásra jelentkezve és az egyes korokhoz köteteket válogatva ez volt az első, amit megláttam, és azt mondtam, hogy igen, ezt olvasni fogom. Aztán majdnem beletört a bicskám: 1200 oldal mégiscsak 1200 oldal, és Scarlett sem egy túl szimpatikus személyiség, háborúról pedig nem olvasok szívesen.

A hímzést megint Lengyel Györgyi: Keresztszemes kézimunkák című munkájából választottam. Ezúttal egy "apróalmás" terítő motívumai kerültek fel a könyvjelzőre.

A "motívum a Szilágyságban a 19. század második feléből ismert [, és ...] hagyományos kivarrásuk piros fonallal történt." A kötetben szereplő mintadarabon 3x3-as négyzetekbe rendezték, majd 5 ilyen négyzetet helyeztek el a terítőn.
Könyvjelzőként drapp alapra világoskék fonallal hímeztem a minta fő elemeiből nyolcat.
A két sor közötti középső, almák közötti kis csillagok még nem kerültek fel. Ezekből kettő biztosan, de lehet hogy négy is elkészül majd a végső csoportképig. De sajnos kicsit más árnyalatban - a hímzéshez használt, a mintánál kb. 100 évvel idősebb kék fonalam ugyanis elfogyott a végére.

Következik a Heidi és egy 1880-as években készült kisterítő sarokmotívuma. Rövidebb kötet, nehezebb és nagyobb minta.

Frissítés - 2018. október. 1.
A kis csillagokkal kiegészített könyvjelző, amit gyapjúfilc alapra és készre varrtam.


2018. június 1., péntek

Hétvégék világítótornyai

A jó idővel gyakrabban vannak szabadtéri rendezvények, így újabb világítótornyos hűtőmágnes díszíti a hűtőnket, vagy újabb arcfestőt örvendeztetek meg az "Én egy világítótornyot szeretnék" mondattal.

Pünkösd hétvégéjén a Tabánban lehetett dekupázsolni. Épp volt hely, nem volt sok gyerek, volt a szalvéták között tengeri, azaz világítótorony mintás is, így ott készült az alábbi hűtőmágnes.

Egy héttel később az arcfestésre ültem be, hogy a karomra kérjek egy világítótornyot. A meglepődés után szükség volt mintára, így az egyik támogató, a segítőknek nyakpántot biztosító cég logója került a karomra.A tornyot este sajnos este le kellett mosni, de hennából, hosszabb ideig is el tudtam volna fogadni.


A testfestés mellett a mintául szolgáló nyakpánt megszerzése, valamint a Margitszigetről bringával hajókázás is újabb történetekkel gazdagítja a családi legendáriumot.

2018. május 29., kedd

Egy "átlagos" csütörtök

A legutóbbi csütörtök még nálunk sem volt szokványosnak mondható, de egy élmény miatt bejegyzést érdemel.
Munka után kötetbemutatóra mentünk a Petőfi Irodalmi Múzeumba. Utána pedig ha átérünk, és még lesz jegy, akkor a Radnóti Színházból megyünk majd haza. Ennyit tudtunk, és hogy bármikor eshet, jöhet egy nyári zápor. Na meg azt, hogy lehet, hogy kicsit rohanós lesz a két program miatt az este, a továbbmenetel.
Nem találkoztunk a kötetbemutató előtt, hanem csak a helyszínen. A Ferenciek terénél megvan a bevált, fedett biciklitárolónk (A Puskin mozival majdnem szemben, a volt Úttörő Áruház helyén, a Kovács Margit díszkút mellett, a hotel átjárójában.) Ahogy tekertem a PIM felé, azon gondolkoztam, hogy ez hiába jó, de kissé messze van, a PIM udvarán nem fedett a bringatároló, hol is parkoljak, hogy a ne kelljen a két biciklihez kétfelé menni. Végül kockáztattam, és az előző hétvégén, gofrizás közben, újonnan felfedezett, közelebbi, fedett bringatárolóhoz, a Katona Kamrájához tekertem.
És ott volt Férj biciklije is.
Pedig nem is beszéltünk meg semmit.
Hát, ezért Ő a férjem, gondoltam mosolyogva, miközben lekötöttem mellé a saját bringámat.

Végül nem rohanva, de átértünk, és még jegyet is tudtunk venni a Petri György-estre a Radnótiban.
És az eső is csak akkor szemerkélt, amikor már hazafelé tekertünk a színházból.

2018. május 17., csütörtök

Rebarbarás morzsa - holland kanállal

Lassan bevezethetem a blogon a molykihívás taget, mert a régens hímzés után újabb, a moly kapcsán készült bejegyzés következik: május 17., azaz a World Baking Day.
A sütőm továbbra sem szeret hagyományos sütiket sütni, így maradnak az ebédek és a morzsák. Ezúttal épp rebarbarás morzsa készült, mert ez fért bele a munkanapba. És ez tipikusan az a süti, ami bár nagyon finom, de egyáltalán nem mutatós, és így nem is igazán fotózható.


A holland világítótornyos kiskanál nem kötelező eleme a sütinek, de nálunk elmaradhatatlan.
Rotterdam kikötővárosából, Hoek van Hollandból hoztuk, a városka jelenleg is látható, magas, piros világítótornyát ábrázolja, ami mellett ottjártunkkor egy birka legelészett.

Hozzávalók:
  • kb. 9 szál rebarbara
  • 1 db kissé fonnyadt alma - elhagyható
  • 12,5 dkg margarin (fél kocka)
  • 25 dkg lisztkeverék
  • 8 dkg cukor + 2 evőkanál
  • fahéj ízlés szerint (esetünkben sok-sok)
  • kb. 2 dl víz
Elkészítés:
  1. A meghámozott és feldarabolt rebarbarát kevés cukros vízben kissé megfőzzük. (Kb. 2 dl vízbe 2 evőkanál cukrot tettem, és addig főztem, amíg kissé szálaira esett szét a rebarbara.)
  2. Amíg a rebarbara fő, összeállítjuk a lisztkeveréket: sima liszt, teljes kiőrlésű liszt, búzacsíra, zabkorpa, zabpehely - ami szeretünk és ami van otthon. Kb. 25 dkg legyen összesen a keverék, de szinte bármi mehet bele: volt amikor chia mag vagy darálatlan mák landolt a tepsiben. 
  3. A lisztkeveréket, fahéjat és a cukrot egy keverőtálba öntjük. A cukor kb. 8 dkg szokott lenni, de függ a gyümölcstől is: körtéhez kevesebb, ribizlihez több.
  4. A száraz hozzávalókat elmorzsoljuk a vajjal. Nem szükséges egynemű tésztát kapnunk, csak kisebb darabokban legyen a vaj.
  5. Kikenjük a tepsit, beleöntjük a gyümölcsöt cukros vizestül, mindenestül. Ha van egy fonnyadó almánk, kivágjuk a magházát, majd azt is főtt gyümölcsre kockázzuk.
  6. Nagyjából egyenletesen eloszlatjuk a lisztes-vajas keveréket a gyümölcsön, majd a sütőben addig sütjük, amíg illata lesz és kissé megpirul a teteje.
A sütit több ok miatt is szeretjük: egyrészt hamar megvan, másrészt mind a tészta, mind a gyümölcsök tekintetében finomság készül a mindenféle vegyes maradékból is.
Férj szerint eddig ez lett a legfinomabb morzsa.

2018. május 14., hétfő

Eredetileg bútorfestéshez

árulják azt a sablont, amivel egy újabb textilzsákot díszítettem.

Az Alkoss és díszíts! magazin minden számához csomagolnak krétafestéket és egyéb, a bútorfelújításhoz és -festéshez szükséges eszközt. A 2. számhoz mellékelték ezt a kör alakú stencilt, amit bútor helyett textilen és festék helyett filccel használtam.
A bútorfestés eddig kimaradt a kreatív technikák közül, de várólistán van, így az újságok közül, amihez valami egyéb hasznosságot is csomagolnak, az bekerül az otthoni eszközök közé. Aztán használom ahhoz és arra, amit megihlet.

Például a sablont festék helyett textilfilccel. Így készült ez a zsák - Férj régi ingéből, konferencián kapott nyakpántból átalakult behúzóval.

És mivel a sablonról a textilfilc egy papírral letörölhető, azóta már azt a lapszámot is megvettem, amihez hosszúkás virágos sablont mellékeltek...

2018. március 31., szombat

Régens hímzés

A molyon jelentkeztem Gazella kihívására, amelyet egy adott korban játszódó könyv elolvasása után, ahhoz kapcsolódó kézimunka elkészítésével lehet teljesíteni. Az első szakasz, a régensség volt:
I.: 2017. dec. 25--március 31.: Régensség (1795-1837)
Magától értetődő lett volna egy Jane Austen-kötet újraolvasása, és a Büszkeség és balítélet 1995-ős feldolgozásának főcímében látható hímzés elkészítése, majd belőle egy kis szütyő. Aztán megláttam, hogy ilyen már készült...
Újabb alkotáson kezdtem gondolkozni, és a munkám kapcsán ekkoriban keletkezett magyar szövegekkel dolgoztam épp, gondoltam akkor legyen valami magyar. Hosszas keresgélés után, végül Csokonai: Dorottya című művét hallgattam meg hangoskönyvben.  Az olvasás kész :-)
A kézimunka már nehezebb volt. Azt tudtam, hogy legyen valami hímzés, és nem akarok hozzá alapanyagot beszerezni. Mikor leemeltem a polcról Lengyel Györgyi: Keresztszemes kézimunkák című, 1981-ben megjelent művét, azt gondoltam választani lesz nehéz. Azonban 163 oldalas könyvben, amely oldalanként átlagosan 3-4 mintát tartalmaz, végül egyetlenegy munka felelt meg a feltételeknek: a 67. oldalon szereplő Győr megyei párnaminta leírása kezdődött így: "A minta a 19. század elején már megvolt."

Az első próbálkozás a minta főeleme lett volna, kékben, majd szütyőre varrva. De egyrészt túl nagy lett volna, aztán el is bizonytalanodtam, hogy ez nem annyira egy koszolódó projektzsákra való, és a hímzőfonalat is nagyon falta - az pedig a nagymamám régi készletéből származott, így utánpótlást majdhogynem lehetetlen szerezni belőle.

Végül a minta alsó részét készítettem el könyvjelzőnek. Egy elemet, egy hullámot hímeztem ki két szállal. A határidő rövidsége miatt a szélén lévő csipkeminta egyelőre lemaradt róla, később még lehet hogy rákerül, és a szélét is csak fércöltéssel varrtam el.

A fotókra rákerültek a munkámat segítő eszközök is:
  • a könyvben szereplő apró mintát átrajzoltam négyzetrácsos papírra, így pont belefér egy lefűzhető irattartó tasakba, szállítható; bejelölhető rajta a minta közepe
  • a katalóguscédula, amire az előkészített fonalszálakat hurkoltam.
A következő etapra Az elfújta a szél című regényt olvasom, és szintén egy könyvjelző készül majd. Így ha sikerül kitartanom, 6 könyvjelző fényképét hozhatom majd 2019 júniusának végén.

2018. március 9., péntek

Holland világítótornyok 1. - Amszterdam környéke

Még 2016 októberében voltunk Hollandiában, ahol újabb világítótornyokat fedeztünk fel és újabb kalandokkal lettünk gazdagabbak, de erről a blogon még nem is számoltam be.
Az egész még a repülőn kezdődött. Közepesen sokat repültem eddig, és ha ablak mellett ültem, akkor a tengerpartok környékén mindig lelkesen néztem, hátha feltűnik a jellegzetes fény.
Most először pedig fel is tűnt, az Amszterdamot a tengertől elválasztó Merkemeer egyik szigetének, Marken egyik csúcsán álló világítótorony fényét láttam felülről, a repülőről.

Aztán a városban csak egy könyvesboltban volt egy világító díszlet világítótorony, valamint a tengerparton igaziak, amiket busszal közelítettünk meg.

IJmuiden
IJmuiden gyakorlatilag  Amszterdam tengerparti kikötője, a világítótornyok ennek megfelelően a raktárvárosban találhatók - egy nagyon szuper charity bolttal és egy remek halas sütödével együtt, szinte a semmi közepén. Szóval újabb kalandokkal és hazahozható világítótornyokkal is gazdagodtunk ennek köszönhetően.
A két világítótorony eléggé hasonlít egymáshoz, csak az egyik karcsú és magas,

 a másik dundi és alacsonyabb.


Folytatjuk Rotterdammal és környékével.

2018. március 7., szerda

Menü 9 személyre

Kétszemélyes háztartásunkban ritkán főzök kilenc személyre, de legutóbb megint ez történt, így amíg még emlékszem, emlékeztetőnek leírom az arányokat és tapasztalatokat. Főleg azért, mert sikere volt, finom volt, nagyjából el lehetett előre készíteni, majd a megfelelő időben melegíteni és a családi kasszát sem terhelte meg nagyon.

A menü: Stefánia vagdalt, almás-sajtos tésztasalátával és vegyes zöldsalátával

Stefánia vagdalt, egyben sült fasírt
Hozzávalók:
  • 90 dkg darált hús
  • kb. 10 dkg zabpehely
  • 2-3 nagyobb sárgarépa
  • 1 fej vöröshagyma
  • 2 zsömle
  • 10 tojás (4 megfőzve, 6 a fasírt egyben tartására)
  • mustár (ez most épp nem volt otthon)
  • sertés fűszerkeverék
Elkészítés:
  1. A zsömléket félbevágjuk, majd vízbe áztatjuk. (Áztathatjuk tejbe is, de így tejmentes lesz, és épp nem akartam kibontani egy doboz tejet.)
  2. 4 tojást keményre főzünk.
  3. A darált húst, a kinyomkodott zsömléket, a lereszelt répákat és hagymát, a 6 tojást és a kb. 10 dkg zabpelyhet összekeverjük egy nagy tálban. Kicsit állni hagyjuk, amíg kivajazzuk a tepsit. Ha szükséges keverünk még hozzá zabpelyhet.
  4. A tepsibe rakunk egy réteget a húskeverékből, belefektetjük a főtt tojásokat, majd körbetapasztjuk húskeverékkel.
  5. A halmok köré kevés vizet öntünk, majd betoljuk a sütőbe, és készre sütjük. Ha szükséges, öntünk még alá vizet, hogy ne kelljen annyit vakarni a tepsit.
Ebből lett: 1 túl széles, főtt tojásos fasírt a szögletes bádogtepsimben, és 1 normál méretű tojásmentes fasírt a kicsi fém tepsiben.
Tapasztalat: legközelebb két kisebb, keskenyebb rudat sütök majd egy nagyobb tepsiben, a bádogtepsiben.
Elfogyott? Igen, csak 4-5 szelet maradt.
Melegítés: szedőlapát méretű darabokra vágva a tepsiben, amiben sültek, sütőben.
Tálalás: a hosszú világítótornyos és a karácsonyi ikeás tálcán felszeletelve.

Almás-sajtos tésztasaláta
Hozzávalók:
  • 50 dkg orsó tészta
  • 2-3 szem alma
  • kb. 20-25 dkg sajt (egy tömbben), ami keményebb, azaz kockákra vágható
  • 1 nagy pohár tejföl és/vagy 1 nagy pohár joghurt
  • flakonos majonéz
Elkészítés:
  1. A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, majd jól kihűtjük. (A hűtés nagyon fontos, most kihagytam, és a még langyos tészta magába szívta a tejfölt, joghurtot, majonézt. Így ezt a legjobb az összeállítás előtte este megtenni.)
  2. Kisebb, falatnyi kockákra vágjuk a sajtot, majd a kihűlt tésztához keverjük.
  3. Az almák magházát kivágjuk, majd a gerezdeket kockákra vágjuk, majd a kihűlt tésztához keverjük.
  4. A kihűlt tésztára ráöntjük a tejfölt, joghurtot és a majonézt - ízles szerint adagolhatjuk és keverhetjük a folyadékokat. Több joghurttól könnyebb lesz, több majonéztől ízesebb.
Ebből lett: a kész tésztasalátával tele a 3 literes fazekam és egy tejfölös vödör.
Tapasztalat: legközelebb az 5 literes fazékkal indítok majd: abban főzöm ki a tésztát, majd keverem össze a salátát.
Elfogyott? Fogyott belőle, de kicsit több mint a fele megmaradt.

Vegyes zöldsaláta

Hozzávalók:
  • 1 nagy fej jégsaláta
  • 2 kisebb fej frisse saláta (épp ez volt a boltban, előtte én sem ismertem, úgy néz ki, mintha egy tőből sok rukkolalevél nőne ki) vagy egyéb leveles zöldsaláta
  • 3-4 szál sárgarépa
  • 2 db alma
  • 1 nagy pohár joghurt - olívaolaj
Elkészítés:
  1. A zöldségeket megmossuk, megpucoljuk, összevágjuk.
  2. A répát és az almát lereszeljük.
  3. Ízlés szerint fűszerezzük és meglocsoljuk joghurttal és/vagy olívaolajjal.
Ebből lett: a két nagy fém keverőtálam tele.
Tapasztalat: legközelebb külön készítek majd joghurtos és olívaolajos salátát, hogy legyen tejmentes is, és az olívásba teszek majd még uborkát, paradicsomot.
Elfogyott? A nagyobb edény nagyjából, a másik kb. félig.

2018. február 26., hétfő

Hímzett jegyzetfüzet

A 2017-es molykarácsonyi csomagomba kézzel készült ajándék is került: egy reklámjegyzetfüzetet tettem egyedivé ás többfunkcióssá.
Eredetileg sima könyvjelzőt terveztem készíteni, de aztán a minta, Gondor fája,  felülírta ezt.
Hozzávalók:
  • jegyzetfüzet
  • a jegyzetfüzet fedlapjával megegyező méretű anyag 2x + varrásráhagyás
  • hímzett anyag - közepesen nagy anyagszéllel
  • a fedlappal megegyező méretű vékony szivacslap
  • 2 db rövid gumiszalag
  • a fedlap magasságával megegyező hosszúságú keskeny szalag + varrásráhagyás
 Az elkészítés:
  • a hímzett anyagot keskenyen visszahajtjuk és levasaljuk
  • a levasalás mentén a kész hímzést rávarrjuk a jegyzetfüzet borítójának anyagára
  • az alapot duplán véve, kifordítva 3,5 oldalát összevarrjuk, közben belevarrjuk
    • a 2 kicsi gumiszalagot a külső sarkokra
    • a keskeny szalagot az alsó és felső rövidebb oldalakhoz, a füzet gerincéhez közel
      ezek talán a második fotón jobban láthatók, hogy hová és hogyan kerülnek
  • kifordítjuk az alapot, majd beletesszük a vékony szivacslapot
  • levarrjuk a borító nyitott részét, majd keskenyen körben az egészet, vigyázva hogy a rögzítőpántot és a gumikat ne varrjuk le.
  • végül rögzítjük a jegyzetfüzet borítójához, fedlapjához - mint a második képen is látszik.
A hímzés rögzítése a fedlapon: 2 gumiszalag és egy keskeny textilszalag

Ha a füzet betelt, másik füzeten is használhatjuk, de könyvjelzőként is funkcionál.

2018. február 16., péntek

Még mindig 2017

Miután közzétettem a 2017-es montázst, rájöttem, hogy több minden is kimaradt belőle, így még mindig csak a tavalyiak következnek.

Októberben voltunk Prágában, és a városnézéshez munkatársamtól kaptam kölcsön az útikönyvet. Mivel szereti a Kisvakondot, és Prágában addig nézegettem valami hasznos apróságot ajándéknak, míg végül hazajöttünk. Így itthon varrtam egy textilzsákot, amire egy prágai programfüzet címlapvakondját rajzoltam át textilfilccel. A filc satírozásra nem túl gazdaságos alkalmas, inkább akrilfestékkel kellett volna, de az idő nagy úr, a filc pedig gyorsabb.

Igazi maradékfelhasználás, fél órás varrás volt a színes kocka egy babának. Az egyik legnehezebb az egyértelmű alapszínek felkutatása volt. Végül piros, sárga, kék, fehér, szürke és kissé vegyes zöld színű lett. A közepe csomagolásból származó hungarocellkocka, ami köré vékony szivacslapokat vágtam. Így könnyű, puha és kevésbé törik a közepe.






Még az egyetem első éveiben kezdtem el, és fejeztem be majdnem teljesen azt a napraforgós hímzést, amit végül egy projektzsákra varrtam rá. Több mint egy évtizedig állt úgy, hogy csak a madárház, egy fél virág öltései, valamint a kontúrok hiányoztak róla. A kupaccsökkentés jegyében elkészült, és karácsonyi csomagban elküldhettem annak, akinek eredetileg is terveztem átadni.